Oslabená česká výprava nebude v Edmontonu bez medailových šancí

Tři velké medailové naděje bude mít Česká republika na mistrovství světa atletů, které se koná od 3. do 12. srpna 2001 v kanadském Edmontonu. Na stupních vítězů by neměli chybět desetibojaři Roman Šebrle, Tomáš Dvořák a oštěpař Jan Železný. Jakýkoliv další zisk cenného kovu by byl při absenci celé řady hvězd české atletiky obrovskou senzací.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Šebrle v Edmontonu poprvé okusí, jak obtížná je role největšího favorita závodu. Pokořením magické devítitisícové hranice vystoupil ze stínu Tomáše Dvořáka, a přestože ho v červnu potrápil natržený lýtkový sval, věří, že na mistrovství světa potvrdí pozici světové jedničky: "Chci vyhrát a doufám, že na stupních vítězů budou stát dva Češi." V to doufá i Dvořák, ale myšlenek na zisk třetího titulu mistra světa v řadě se nechce vzdát: "Přišel jsem o rekord, ale titul bych si rád udržel." Největším soupeřem obou Čechů bude tak jako na olympijských hrách v Sydney Estonec Erki Nool, kartami by mohl zamíchat nevyzpytatelný Brit Dean Macey.

Třetí titul mistra světa bude výzvou také pro světového rekordmana v hodu oštěpem Jana Železného. V letošních tabulkách mu patří třetí místo na světě za Finem Parviainenem a Řekem Gatsioudisem, ale okruh favoritů je podle českého oštěpaře širší: "Každý z finálové dvanáctky může vyhrát. O tom jsme se mohli v historii několikrát přesvědčit," naráží Železný na rok 1997, kdy na mistrovství světa v Aténách triumfoval překvapivě Jihoafričan Corbett.

Česká výprava se bude muset v Edmontonu obejít bez celé řady opor z vrcholných akcí nedávné minulosti. Mistryně světa v trojskoku z Atén Šárka Kašpárková se věnuje mateřským povinnostem, narození potomka čeká každým týdnem také stříbrná z halového MS z roku 1999 v Maebaši Zuzana Hlavoňová. Obhájkyni prvenství v běhu na 800m Ludmilu Formanovou vyřadilo zranění, stejně jako její kolegyni Helenu Fuchsovou nebo bývalou světovou rekordmanku ve skoku o tyči Danielu Bártovou. Všechno zlé je ale pro něco dobré. "Musíme se na to dívat pozitivně," tvrdí bývalá mistryně světa v kouli Helena Fibingerová: "Holky si to odrodí teď a tolik další smůly už nás nemůže potkat." Vedle už jmenovaných vypadli vinou zranění z nominace na poslední chvíli také diskař Libor Malina a kladivář Pavel Sedláček, startovat nebude ani těhotná mílařka Andrea Šuldesová. Koulař Miroslav Menc má pro změnu pozastavenu činnost kvůli pozitivnímu dopingovému nálezu.

Kdo bude reprezentovat? Radek Zachoval (200 m, 4x400 m), Jiří Mužík (400 m př., 4x400 m), Štěpán Tesařík (400 m př., 4x400 m), Karel Bláha (400 m, 4x400 m), Jiří Vojtík (4x400 m), Jan Janků (výška), Štěpán Janáček (tyč), Petr Stehlík (koule), Vladimír Maška (kladivo), Jan Železný (oštěp), Roman Šebrle (desetiboj), Tomáš Dvořák (desetiboj), Jiří Ryba (desetiboj), Jiří Malysa (20 km chůze), Miloš Holuša (50 km chůze). Nominace, ženy: Jitka Burianová (400 m), Pavla Hamáčková (tyč), Věra Pospíšilová (disk), Vladimíra Racková (disk), Nikola Tomečková (oštěp), Markéta Hajdu (kladivo), Lucie Vrbenská (kladivo).

Petr Souček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme