3329 km i Alpe d'Huez. Pořadatelé odtajnili trasu Tour de France 2018

V pořadí 105. ročník slavného závodu odstartuje 7. července na ostrově Noirmoutier v Atlantiku a vyvrcholí po 3329 kilometrech 29. července v Paříži. Začátek je oproti tradičnímu termínu o týden posunut kvůli kolizi s fotbalovým mistrovstvím světa.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trofej pro vítěze Tour de France | Foto: Lasvit | Zdroj: Lasvit.com

Tour de France bude mít v roce 2018 na programu jedinou individuální časovku, cyklisté budou poprvé od roku 2015 opět šplhat na Alpe d'Huez a vypořádat se budou muset i s úsekem po kočičích hlavách na trase jarní klasiky Paříž-Roubaix. 

Po dvouleté pauze se do programu Tour vrací týmová časovka. Jediná individuální je naplánována až téměř na závěr a její kopcovitý profil by mohl svědčit úřadujícímu mistru světa v jízdě proti chronometru, Nizozemci Tomu Dumoulinovi.

Ten by měl být jedním z největších soupeřů britského obhájce prvenství Chrise Froomea při jeho útoku na pátý triumf. Rekordních pět prvenství mají na kontě Belgičan Eddy Merckx, Francouzi Jacques Anquetil, Bernard Hinault a Španěl Miguel Indurain.

První z náročných stoupání je na programu v 10. etapě, jež zahájí drsné tři dny v Alpách. Obdobnou zkouškou si jezdci projdou během čtyř etap v Pyrenejích. Jedna z nich měří sice pouhých 65 kilometrů, avšak jsou v ní tři příkrá stoupání s cílem na Col de Portet.

Pomoc charitě dražbou cyklistických dresů. Petr Vakoč nabídne svůj i kolegů

Číst článek

S celkovým pořadím může naposledy zamíchat individuální časovka v 20. etapě, v té následující s dojezdem na Champs-Elysées v Paříži už se tradičně nezávodí.

Cyklistou roku Froome

Během představovaní příštího ročníku Tour de France byl navíc vyhlášen vítěz ceny Zlaté kolo, které je každoročně udělováno nejlepšímu cyklistovi roku. Letos se jím stal čtyřnásobný vítěz Tour de France Chris Froome.

Dvaatřicetiletý Brit ovládl anketu po letech 2013 a 2015 potřetí, vloni skončil druhý za slovenským mistrem světa Peterem Saganem. Froome letos potřetí za sebou a počtvrté celkově vyhrál Tour de France, k tomu navíc jako třetí jezdec v moderní éře zkompletoval vítězný double triumfem na Vueltě.

To před ním dokázali jen Jacques Anquetil v roce 1963 a Bernard Hinault (1978).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme