Překonávání vlastních limitů v náročném týmovém závodě. Adventure race se koná i v Česku

Kolo, běh, kanoe, lezení, slanění a orientační běh. To je jen příklad disciplín, které dohromady tvoří sport nazývaný adventure race. Hlavním smyslem takových přírodních vícebojů je překonání vlastních limitů a výzev. Jeden z nich se právě teď koná na Karlštejnsku.

Karlštejnsko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Extrémní závod Czech Adventure Race | Zdroj: Facebookové stránky závodu Czech Adventure Race

„Celé je to podle mapy. Lidé si určují vlastní strategii, kdy budou jíst, kdy budou odpočívat. Tým je závislý jen na sobě, veškerá předem domluvená pomoc zvenčí je zakázána. Může po cestě i něco vyžebrat, ale nesmí si to dopředu domluvit,“ popsal Radiožurnálu pravidla závodu jeden z organizátorů Petr Bloudek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Karlštejnsku se koná extrémní závod adventure race. Více v příspěvku Barbory Kovaříkové

Závodí čtyřčlenné týmy, ve kterých musí být minimálně jedna žena. Trať českého adventuru má více než 400 kilometrů a ti nejlepší ji zvládnou přibližně za dva a půl dne. Vzhledem k parametrům trati se může zdát, že je něco takového pro amatérského sportovce nezvládnutelné, to ale Bloudek vyvrací.

„Měli jsme týmy, které jely na dovolenou. Dvě dvojice, cykloturisti, a stejně ten závod zvládli. Připravit se na to asi nedá, jedině nějakými dlouhými závody nebo tréninky,“ řekl.

Přes dva tisíce kilometrů a šestnáct hodin denně v sedle. To je extrémní cyklistický závod ve Francii

Číst článek

Podle Bloudka je to jen o vytrvalosti a zkušenostech. I proto je průměrný věk nejlepších týmů okolo třiceti až čtyřiceti let. Aby lidské tělo zvládlo tak náročný závod absolvovat, je důležité se o něj také dobře starat.

„Čím déle člověk udrží nohy v suchu, tím lepší. Jinak vznikají různé puchýře, otlaky. Nohy se mažou a všechna místa, která se o sebe třou, je potřeba udržovat mastná. Člověk musí samozřejmě dodržovat pitný režim, náš závod má ale výhodu, že se neustále pohybuje kolem vody. Klidně se závodníci mohou vykoupat, zchladit se, což je i doporučení,“ vysvětlil Bloudek, jak se dá pomoct organismu, aby zvládal velké teplo.

Nejlepší týmy dorazí do cíle během soboty. Následná regenerace je individuální, někomu trvá týden, jinému měsíc.

Barbora Kovaříková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme