Bez prstů na noze odkopal 11 sezon v NFL. Legenda amerického fotbalu zemřela po nákaze koronavirem

Po nákaze koronavirem zemřel v sobotu bývalý hráč amerického fotbalu Tom Dempsey. Bylo mu 73 let. V zámořské lize NFL strávil jedenáct sezon, přestože se narodil bez prstů na pravé noze, kterou kopal.

New Orleans (Aktualizováno: 20:33 5. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tom Dempsey v zámořské lize NFL strávil jedenáct sezon, přestože se narodil bez prstů na pravé noze, kterou kopal. Hrál kvůli tomu se speciálně upravenou botou, která je vystavena v Síni slávy amerického fotbalu. | Zdroj: ČTK / AP

Dempsey kvůli tomu hrál se speciálně upravenou botou, která je vystavena v Síni slávy amerického fotbalu.

O Dempseyho úmrtí informoval klub New Orleans Saints, za který hrál v úvodu kariéry v NFL v letech 1969 a 1970. Pak nastupoval také za Philadelphia Eagles, Los Angeles Rams, Houston Oilers a Buffalo Bills.

V dresu Saints prožil nejslavnější okamžik své kariéry, když v listopadu 1970 svým kopem dlouhým 63 yardů (přes 57 m) s vypršením hrací doby zařídil výhru nad Detroitem 19:17. Šlo o ligový rekord až do roku 2013, kdy Dempseyho gól ze hry o jeden yard překonal Matt Prater z Denveru Broncos.

Tento počin přitom vyvolal pochyby o tom, zda mu upravená bota neposkytla při kopu výhodu, s čímž ho konfrontoval i komisař NFL Tex Schramm. „Nefér? Zkuste si kopnout gól ze hry dvě sekundy před koncem zápasu, když máte obutou hranatou botu. Jo, a taky na té noze nemáte prsty,“ řekl novinářům. Analýza kopu posléze tuto doměnku vyvrátila.

Od roku 2013 trpěl Dempsey demencí a poslední roky života strávil v domě s pečovatelskou službou.

ČTK, wei Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme