Slalomář Prskavec z ohněm zmítané Austrálie: Nejvíce mě to sráží psychicky, je to hodně smutné

Austrálie, to je oblíbená destinace českých vodních slalomářů pro zimní soustředění. I teď tam dvojnásobný mistr světa Jiří Prskavec trénuje. V olympijském kanálu v městečku Penrith zhruba 50 kilometrů od centra Sydney a na okraji Blue Mountains – pohoří, které je hodně postižené rozsáhlými požáry.

Penrith Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vodní slalomář Jiří Prskavec | Zdroj: Profimedia

Obvykle létá do Austrálie za sluncem, teď si ale vodní slalomář Jiří Prskavec přeje déšť. Český kajakář zblízka sleduje rozsáhlé požáry, které Austrálii v současnosti trápí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jiří Prskavec popisuje australskou katastrofu. Více si poslechněte v příspěvku

„Obrázky, které se na nás z místních médií valí jsou opravdu smutné. Spousta lidí tady přišla o domov a zahynuly tu možná miliony zvířat,“ popisuje Jiří Prskavec.

Jednu z nejhorších přírodních katastrof v australských dějinách můžou ale vodáci v Penrithu vnímat i jiným smyslem než očima nebo ušima z médií, říká jeho trenér Jiří Prskavec starší.

Australskými požáry jsou nejvíce ohrožení koalové. Mohou hynout i na infekce či stres, říká vědkyně

Číst článek

„Problém nastal zatím asi ve dvou nebo třech dnech, když se otočil vítr a ovzduší nebylo úplně optimální. Na to, jak ale velký rozsah té katastrofy je, tak trénink vlastně ovlivněn není," dodal Prskavec starší.

Nápor na psychiku

„Trénink venku prostě omezím a nahradím to plaváním nebo posilovnou a venkovní trénink přesunu na další den.“ Ale to je podle nejlepšího kajakáře planety posledních let to nejmenší.

„Nejvíce mě to sráží asi psychicky. Je to opravdu hodně smutné,“ říká šestadvacetiletý vodní slalomář.

Místo, kde se Jiří Prskavec připravuje na olympijské hry v Tokiu:

V australském Penrithu je Jiří Prskavec s rodinou už od půlky prosince a ještě před Vánoci přispěl na tamní charitu.

Společně se ženou Terezou si vybrali hasiče, protože ti vánoční svátky místo se svými nejbližšími strávili bojem s obrovskými požáry, které Austrálii trápí doteď.

Jan Suchan, mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme