Skvělá Seemanová. Česká plavkyně ovládla volný způsob na 200 metrů a stala se mistryní Evropy

Plavkyně Barbora Seemanová dotáhla své tažení evropským šampionátem v Budapešti až k titulu na 200 metrů volný způsob. Po nejrychlejších časech v rozplavbách i semifinále vylepšila ve finále vlastní český rekord o 69 setin na 1:56,27 a v těsném závěru porazila o dvě setiny úřadující mistryni světa a světovou rekordmanku Federicu Pellegriniovou z Itálie.

Aktualizováno Budapešť (Maďarsko) (Aktualizováno: 20:10 20. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká plavkyně Barbora Seemanová během závodu na 400 metrů | Foto: Kim Hong-Ji | Zdroj: Reuters

Jednadvacetiletá Seemanová se postarala o první český titul z dlouhého bazénu po devíti letech, kdy v maďarském Debrecínu triumfovala prsařka Petra Chocová na padesátce.

Prvních 150 metrů obracela Seemanová na druhém místě v kontaktu s obhájkyní titulu Charlotte Bonnetovou z Francie. Rozhodovalo se v poslední padesátce, kdy Seemanová udržela za sebou čtyřnásobnou mistryni Evropy této disciplíny Pellegriniovou i mohutně finišující Britku Freyu Andersonovou.

Seemanová na kraulařské padesátce na mistrovství Evropy opět překonala český rekord a byla osmá

Číst článek

„Já jsem nadšená. Tím, že jsem musela odpískat čtyřstovku, tak jsme se s trenérkou víc soustředily ke konci na rychlosti, abych byla dostatečně rychlá i na tu stovku a padesátku, abych nedopadla úplně ostudně. Jsem strašně ráda, že se to nakonec podařilo, a tohle jsou jenom bonusy," sdělila pro Radiožurnál čerstvá mistryně Evropy.

Seemanová tak zlatem ozdobila své premiérové mistrovství Evropy v dlouhém bazénu. Když se před třemi lety v Glasgow konal tento šampionát naposledy, nezúčastnila se, protože se chystala na mládežnickou olympiádu. Tam získala dvě zlaté medaile.

Mezi dospělými se medailovým pozicím přiblížila v roce 2019, kdy na evropském šampionátu v krátkém bazénu skončila těsně pátá. Dnes na začátku olympijské sezony usedla po životním výkonu na evropský trůn. Na stupních vítězů marně bojovala se slzami dojetí a pod rouškou vyvedenou v národních barvách si broukala národní hymnu.

Naposledy někdo z českých bazénových plavců vybojoval na jakékoliv velké akci medaili v roce 2013, kdy na ME v krátkém bazénu získala tři individuální cenné kovy a štafetový bronz znakařka Simona Kubová, tehdy ještě jako Baumrtová.

Ta dnes v Budapešti neúspěšně usilovala o postup do finále závodu na 100 metrů. V semifinále zlepšila o třináct setin čas z rozplavby, ale znovu se nedostala pod minutu a výkonem 1:00,43 obsadila 13. příčku. Od postupu do finálové osmičky ji dělilo 43 setin.

Podobně si vedla na 200 metrů prsa další olympionička Kristýna Horská. V semifinále si oproti rozplavbě polepšila o 1,3 sekundy na 2:26,11. I jí to stačilo jen na třináctou příčku. Na postup do finále by potřebovala výrazně vylepšit vlastní český rekord 2:25,24.

Martin Charvát, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme