Ustál rasismus a stal se hvězdou. První Afroameričan v baseballové MLB Robinson se narodil před 100 lety

Jediný autobus, kde nemusel sedět na speciálních černošských místech vzadu, byl ten klubový. Přesně před sto lety se narodil Jackie Robinson. Muž, který prolomil bariéry v zámořském sportu a jako první Afroameričan si zahrál prestižní baseballovou soutěž MLB.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jackie Robinson, první Afroameričan v MLB | Foto: Jared Enos / mediadrumworld.com

Získal cenu pro nováčka roku, mistrovský titul a šestkrát byl ve výběru Utkání hvězd. Nebýt manažera Branche Rickeyho, svůj talent by Jackie Robinson nejspíš nadále předváděl jen v soutěži pro hráče tmavé pleti.

Nejslavnější sportovní filmy: někteří lidi nevěří, že Rivalové byli kamarádi

Číst článek

Krátce po druhé světové válce se manažer klubu Brooklyn Dodgers snažil hlavně zaplnit tribuny, a proto chtěl do svého týmu afroamerického baseballistu, který by na stadion přilákal fanoušky z řad tehdy nejpočetnější poválečné menšiny.​

„Nebýt Branche Rickeyho, na prolomení segregace v baseballu bychom čekali ještě hodně dlouho. Skočil bych z mostu, kdyby mi řekl, ať to udělám. Tak moc jsem mu věřil a důvěřoval. Všude okolo byl rasové předsudky a on mně, nám všem, podal pomocnou ruku,“ vzpomínal později Robinson v televizní show Dicka Cavetta.

Předtím, než si nadějný pálkař poprvé oblékl dres Brooklynu, čekala ho roční generálka v nižší soutěži v Montrealu, kde na některých hřištích nemohl trénovat, jindy spát na hotelu. A po návratu do New Yorku s ním pak tým Dodgers až do zásahu vedení odmítal nastoupit k zápasům.

‚Najednou měli černocha v šatně‘

„Celý život poslouchali, že my černoši jsme jiní, že jsou mezi námi obrovské rozdíly, a najednou měli jednoho černocha v šatně. Po čase ale zjistili, že se není čeho bát, a v ten moment jsem se vlastně mohl přestat obávat jejich reakcí,“ vyprávěl.

„Jeden z mých spoluhráčů později přiznal, že se cítil provinile, když tým obědval v restauraci a já čekal v autobuse na sendvič. Jak v Montrealu, tak poté v Brooklynu jsme ale chtěli vyhrávat a díky tomu jsme nakonec přešli všechny předsudky,“ těšilo Jackieho Robinsona.

Rasistickým poznámkám a výhrůžkám ale čelil Jackie Robinson až do té doby, než se v lize začal potkávat s dalšími Afroameričany. Ti si ale na památku svého slavného předchůdce jeho číslo na záda dát nemohou. Před 22 lety vedení MLB číslo 42 vyřadilo.

Podobné pocty se Robinsonovi dostalo jako prvnímu zámořskému sportovci napříč všemi tamními profesionálními soutěžemi.

Jeden film o Jackiem Robinsonovi vznikl už během jeho kariéry, hrál v něm sám sebe. Po jeho předčasné smrti v roce 1973 se vdova Rachel začala snažit, aby vznikl další. Dočkala se 40 let pro manželově smrti, v roce 2013.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme