České basketbalistky 3 x 3 si kvůli administrativní chybě nezahrají o Tokio. Nahradí je čeští muži

Administrativní chyba připravila české basketbalistky 3 x 3 o možnost zabojovat o postup na olympiádu v Tokiu. Až po losu kvalifikačního turnaje je tak nahradili čeští muži, kteří ale v posledních letech nemají takovou výkonnost jako jejich reprezentační kolegyně.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Monika Satoranská (v modrém) v souboji s maďarskými soupeřkami

Monika Satoranská (v modrém) v souboji s maďarskými soupeřkami | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Česká basketbalová federace spolupracuje na organizaci turnajů s některými třetími subjekty. A jeden těchto partnerů, když pořádal turnaj, vzal soupisku z jiného turnaje, kterou našel na webu, a slepě ji opsal. Bohužel na ní zůstala hráčka, které v tu dobu hrála basketbal pět na pět v soutěži,“ vysvětluje generální sekretář České basketbalové federace Michal Konečný.

Přehrát

00:00 / 00:00

České basketbalistky 3 na 3 si kvalifikaci o olympiádu nezahrají

„Je to asi úplně stejná událost, jako když manžel Kateřiny Emmons omylem střelil do vedlejšího terče. Je to hloupost, která se bohužel občas stane,“ přirovnává Konečný.

Lidé z Mezinárodní federace basketbalové FIBA na pochybení přišli, proto výsledky turnaje stornovali. Českým reprezentantkám odečetli získané body, které jim později v pořadí zemí chyběly. Nicméně to všechno se stalo až po rozlosování olympijské kvalifikace, ve které Češky v tu chvíli ještě figurovaly. Proto muselo dojít dodatečně k úpravám.

„Na základě genderové rovnosti, kterou má FIBA v žebříčku a rankingu pro kvalifikaci, se do desítky, která byla zařazena do kvalifikace na olympiádu, dostali čeští muži,“ dodává Michal Konečný, který se chce z pozice jednoho z členů komise basketbalu 3 x 3 zasadit pro příští kvalifikační cyklus zasadit o změny, protože stávající systém je podle něj hodně složitý.

„Je to tak složité, že se v tom málokdo vyzná. Tím, že je basketbal 3 x 3 považován za částečně individuální sport, tak se tam počítají výsledky jednotlivých hráčů, počet turnajů, které vaše země organizuje, popřípadě, zda organizuje nějaký větší turnaj. A také do toho patří World tour, mistrovství světa a další aspekty. To vše se následně kombinuje pomocí koeficientů,“ vysvětluje Konečný.

Muži plánují přípravu

Zatímco česká ženská reprezentace musela pár dní po losu ukončit plánování přípravy. Naopak narychlo začít s ním museli muži pod vedením Michala Kruka.

„Je to pro nás překvapení, se kterým jsme již nepočítali. Někteří členové reprezentačního týmu měli naplánovanou dovolenou s tím, že se připraví na léto na klubovou část sezony. Náš postup je ale samozřejmě milé překvapení,“ přiznává reprezentační kouč.

Ten nominoval do širšího výběru šestici Zachrla, Dygrýn, Sismilich, Kratochvíl, Bukovjan a Šiška. A myslí si, že nepojedou do Indie bez šance na postup do Tokia. „V basketbalu 3 x 3 se už tolikrát stalo něco, co nikdo nečekal. I naše účast v kvalifikaci ukazuje, že je všechno možné,“ dodává Michal Kruk tři a půl měsíce před startem olympijské kvalifikace.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme