Lídr Satoranský je v nominaci na Eurobasket. ‚Chci ho, i kdyby nehrál ani minutu,‘ dodává kouč

Rozehrávač Tomáš Satoranský po zranění kotníku nechybí v konečné dvanáctičlenné nominaci českých basketbalistů na mistrovství Evropy, do kterého svěřenci Ronena Ginzburga vstoupí v pátek v pražské O2 areně proti Polsku. Na soupisku, kterou dnes potvrdilo vedení týmu na technickém mítinku, se nevešli křídelník Lukáš Palyza z Nymburka a brněnský rozehrávač Viktor Půlpán.

Praha (Aktualizováno: 17:02 1. 9. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouč basketbalové reprezentace Ronen Ginzburg a lídr z řad hráčů Tomáš Satoranský

Kouč basketbalové reprezentace Ronen Ginzburg a lídr z řad hráčů Tomáš Satoranský | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Třicetiletý lídr Satoranský si poranil pravý kotník 19. srpna na turnaji v Hamburku na začátku druhého poločasu utkání s domácím Německem.

Welsch před Eurobasketem: Černým koněm bude Česko. Na titul tipuji Srbsko, Francii nebo Německo

Číst článek

Došlápl nešťastně na nohu soupeře. Od té doby je letní posila Barcelony z Washingtonu v péči specialistů včetně Navina Hettiarachchiho z NBA a snaží se urychlit návrat na palubovku.

„Nevím ještě, zda bude připraven do všech utkání. Víc uvidíme na dnešním večerním tréninku, jak se bude cítit, a jestli bude moct hrát už v pátek. V každém případě si musíme vážit veškerého úsilí, které dal do toho, aby se mohl zapojit zpátky do týmu,“ řekl Ginzburg.

Podle něj je klíčové, že Satoranský bude v kádru. „To rozhodně je zásadní. Jeho vliv na tým je na hřišti i mimo velký, proto je dobré ho tu mít. A pokud jde o mě, i kdyby nemohl hrát ani minutu, chtěl bych ho mít s námi na lavičce,“ dodal trenér.

Osm z dvanácti basketbalistů se loni představilo na olympijských hrách, kam se dostala samostatná reprezentace poprvé od rozdělení Československa.

V Tokiu chyběli jen Tomáš Kyzlink, zraněný kapitán Vojtěch Hruban i pivot Martin Kříž a po vynechané sezoně po operaci kolena i Vít Krejčí. Dvaadvacetiletý Krejčí z Oklahomy, pátý český hráč v historii v NBA, bude jako jediný na velké mezinárodní akci debutovat.

U historického šestého místa na mistrovství světa v Číně v roce 2019 byli Satoranský, Hruban, Kříž, Patrik Auda, Ondřej Balvín, Jaromír Bohačík a Martin Peterka. Na minulém Euru 2017, kde Ginzburgovi svěřenci skončili v rumunské Kluži na 20. místě, se představili Auda, Bohačík, Hruban, Kříž, Satoranský, Peterka a Kyzlink.

Těžká rozhodnutí

„S vybranou dvanáctkou spokojen jsem, méně už však s přípravou, kde nám v utkáních chyběla řada hráčů. Nakonec je ale máme zpět,“ připomněl Ginzburg i nemoc Bohačíka či zranění Krejčího, kteří se naplno po pauze zapojili do tréninku až v pondělí.

Nakonec se do týmu nevešel účastník všech posledních velkých úspěšných akcí Palyza a debutu na velké mezinárodní scéně se nedočká Půlpán.

‚Pražský Rucker Park.‘ Satoranský na Žižkově veřejnosti otevřel zrekonstruované streetballové hřiště

Číst článek

„Zejména pokud jde o Lukáše Palyzu, šlo o těžké rozhodnutí. Je to hráč, který s námi je už skoro deset let a je pro nás cenný, takže jeho vyřazení bylo jedním z nejtěžších za mého působení u národního týmu. Lukáš ale určitě stále patří do našeho týmu,“ dodal Ginzburg.

V přípravě měli také potíže se zády Kříž a Peterka, teď je na tom kádr podle týmového lékaře Pavla Římana dobře.

„Má to vzrůstající tendenci a situace se lepší každým dnem, když dám optimistický náhled. Velká většina zranění a nemocí se naštěstí podařila vyřešit. Pokud jde o zranění Tomáše Satoranského, jeho stav se lepší, byť doba na rekonvalescenci byla velmi krátká,“ uvedl Říman.

„Tomáš se nakonec po zvážení všech okolností a rizik rozhodl to zkusit a všichni budeme doufat, že to jeho kotník vydrží. Určitě nebude na stu procent a i minutáž nebude moct být taková, na jakou jsme u něj zvyklí. V tuto chvíli by ale měl být schopný se zapojit do hry, otázkou je, zda při všech zápasech,“ dodal Říman.

Basketbalisté po duelu s Polskem budou hrát ve skupině D v Praze také se Srbskem (3. září), Nizozemskem (5. září), Finskem (6. září) a Izraelem (8. září). V případě umístění do čtvrté pozice budou pokračovat v play off v Berlíně.

Konečná nominace basketbalistů na ME

rozehrávači: Tomáš Satoranský (Barcelona/Šp.), Vít Krejčí (Oklahoma Thunder/NBA), Ondřej Sehnal (Braunschweig/Něm.),

křídla: Jaromír Bohačík, Tomáš Kyzlink (oba Bamberg/Něm.), Vojtěch Hruban (Londýn/Brit.), David Jelínek (Murcia/Šp.),

pivoti: Jan Veselý (Barcelona/(Šp.), Martin Kříž (Nymburk), Patrik Auda (Jokohama/Jap.), Ondřej Balvín (Prometej/Ukr.), Martin Peterka (Braunschweing/Něm.).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme