‚Naprosto jednoznačná jednička mezi sporty v Litvě.‘ Český tým čeká zápas v baště basketbalu

Čeští basketbalisté mají před sebou v kvalifikaci na domácí mistrovství Evropy největší výzvu. Čeká je zápas v Litvě. Její výběr sice prochází generační obměnou a není tak silný jako dřív, ale i tak jde o zemi, kde je basketbal suverénně nejpopulárnějším a nejsledovanějším sportem.

Vilnius Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalisté Litvy. | Foto: Edgar Su | Zdroj: Reuters

Čeští reprezentanti v čele s Jaromírem Bohačíkem, Patrikem Audou nebo Vojtěchem Hrubanem moc dobře vědí, jak těžký soupeř před nimi stojí. Litva je tradiční basketbalová bašta a její obyvatelé dost možná vůbec nejbasketbalovější národ v Evropě – hra s oranžovým míčem je tu pro většinu z více než tří milionů lidí skoro něco jako druhé náboženství.

Přehrát

00:00 / 00:00

‚Naprosto jednoznačná jednička mezi sporty v Litvě.‘ Český tým čeká zápas v baště basketbalu

„Basketbal je v Litvě nesmírně populární. Naprosto jednoznačná jednička mezi sporty. A né jen na profesionální úrovni. Třeba na ulici ho hraje skoro každý, všude jsou koše i v těch nejmenších městech. A třeba i školy mají své vlastní basketbalové soutěže, utkávají se třídy mezi sebou,“ vysvětluje Mindugas, osmnáctiletý student posledního ročníku gymnázia v Panevežysu.

Právě se vrátil ze San Francisca, kde se byl podívat mimo jiné i na zápase NBA. Také on sám basketbal hraje, už jen pro zábavu, ale když byl mladší, chtěl být profesionálem. Ostatně jako valná většina litevských kluků.

První zápas pro nového kapitána nedopadl dobře. ‚Můj výkon byl prachbídný,‘ myslí si Hruban

Číst článek

A tušíte, jaký je druhý nejoblíbenější sport v nejjižněji položeném pobaltském státu?

„Plavání, ale za basketbalem je hodně daleko. Nemáme na něj odpovídající zázemí, chybí bazény a víc špičkových plavců. Když bych měl porovnat podmínky - basketbalu je na tom mnohem lépe než plavání,“ přiznává litevský mladík Mindaugas, který zná dva české basketbalisty, kteří ale ve Vilniusu chybí.

„Jan Veselý a Tomáš Satoranský,“ jmenuje Mindaugas největší české hvězdy. A co dalšího si vybaví, když se řekne Česká republika? „Máte dobré pivo,“ směje se Mindaugas, který si kvalifikační zápas mistrovství Evropy své Litvy s Českem aspoň v televizi ujít nenechá. Utkání začne v 18.30.

Jakub Kanta, tat Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme