Basketbalisté Opavy jsou mistry ligy. Děčín porazili v prodloužení a slaví pátý titul v historii

Basketbalisté Opavy slaví po 20 letech pátý ligový titul. Čtvrté finále nad Děčínem vyhráli 108:104 po prodloužení a sérii ovládli 3:1 na zápasy. Svěřenci trenéra Petra Czudka triumfovali poprvé od roku 2003 a po osmnácti zlatech v řadě Nymburka, který při cestě až z předkola play-off vyřadili v semifinále. Zajistili si tak účast v Lize mistrů. Děčín byl ve finále popáté a stejně jako v letech 2015, 2016, 2017, 2019 se musel spokojit se stříbrem.

Opava (Aktualizováno: 22:50 1. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalisté Opavy slaví mistrovský titul

Basketbalisté Opavy slaví mistrovský titul | Foto: Jaroslav Ožana, ČTK | Zdroj: Profimedia

Před rekordní návštěvou sezony 3325 diváků se podepsal pod rozhodující výhru opavský kapitán Jakub Šiřina 31 body, jenž byl nejlepším střelcem zápasu. Přidal šest asistencí a čtyři doskoky a byl také vyhlášen nejužitečnějším hráčem finálové série. Slezané došli na ligový trůn z předkola a až ze sedmé pozice, nejnižší pro budoucího šampiona v historii.

Děčínu nepomohl prodloužit sérii na rozhodující pátý duel ani pětadvacetibodový Matěj Svoboda ani Tye Nichols, autor double double za 23 bodů a 11 asistencí.

Nejsme Nymburk, upozorňuje kouč basketbalistů Opavy Czudek. Na hráče podle něj dolehl tlak

Děčín bez opor Anthonyho Waltona a Tomáše Pomikálka, kteří se zranili v nedělním druhém duelu v Opavě, mohl naopak počítat s Filipem Kroutilem. Po strčení do Martina Gniadka totiž dostal pokutu, nikoliv zápasovou stopku.

Opava v úvodu vedla 5:0 a 9:5, pak hosté po Kroutilově trojce odstartovali osmibodovou šňůru. Až Šiřina vyrovnal na 21:21. Hosté na startu druhé čtvrtiny vedli po další Kroutilově střele z dálky 27:23, Slezané otočili sérií 7:0. Poté měli navrch Severočeši, jenže Opava ze stavu 33:39 otočila na 46:39. Poslední bod této série nabídl domácím Svoboda, který se po odpískaném faulu na Jakuba Mokráně dopustil technické chyby. Šňůru zastavil až trojkou Kroutil a další hned přidal Nichols, který pak i uzavřel první polovinu snížením na 47:48.

Po pauze překlopil vedení na stranu hostů Dontae Bruner a Děčín pak vedl dvakrát o tři body, ale od trojky Jana Švandrlíka ke konci třetí čtvrtiny (63:60) už Válečníci jen dotahovali. V 35. minutě po koších Luďka Jurečky a Švandrlíka vedli domácí za bouřlivé podpory publika už 81:74. Naděje hostů držel ještě Nichols, autor 12 bodů týmu v řadě.

Šiřina 76 sekund před koncem čtvrté čtvrtiny získal vedení 91:86, ale po koši Martina Macha a dvou šestkách Brunera to bylo jen o bod. Opět se pak prosadil Šiřina, tříbodový odstup však 3,9 sekundy před koncem smazal Nichols. V prodloužení nejdříve neproměnil oba trestné hody Tomáš Jansa a Opava šla díky Jurečkově trojce a dvěma Šiřinovým šestkám do trháku. Děčín ještě otočil na 101:100, ale Šiřina a trojkou Jurečka rozhodli o klíčovém čtyřbodovém odstupu. Výhru pečetil dvěma šestkami Mokráň.

Finále play-off basketbalové ligy mužů - 4. zápas:

Opava - Děčín 108:104 po prodl. (23:24, 48:47, 68:67, 93:93)
Nejvíce bodů: Šiřina 31, Jurečka 16, Kouřil a Švandrlík po 15 - Matěj Svoboda 25, Nichols 23, Bruner a Kroutil po 14. Fauly: 27:21. Trestné hody: 25/20 - 30/18. Trojky: 12:16. Doskoky: 41:44. Konečný stav série: 3:1.