Basketbalovou hvězdu zradila v zápase bota, podpořil ho i Obama. Výrobci padají akcie

Za zápas v univerzitní soutěži mezi Duke - North Carolina platili fanoušci podobně jako za slavný Super Bowl. Místo prohry Duke se teď v zámoří ale řeší více roztržená bota hlavní hvězdy utkání Ziona Williamsona. Padaly kvůli tomu akcie a sílí i názory, aby tamní vysokoškoláci dostali za své zápasy zaplaceno.

Durham Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Basketbalista Zion Williamson

Basketbalista Zion Williamson | Foto: Rob Kinnan | Zdroj: Reuters

O firmě Nike se v posledních dnech hodně hovoří a projevuje se to i na akciích firmy. Právě v jejich botě se totiž vycházející hvězda světového basketbalu zranila. Zion Williamson - postavou dvoumetrový řecko-římský zápasník - odehrál v exponovaném zápase jen 36 sekund, pak skončil s podvrknutým kolenem a Nike s následujícím propadem akcií o téměř dvě procenta, jde přibližně o miliardu a půl dolarů.

Williamsona na sociálních sítích podpořila řada lidí, mezi nimi i bývalý americký prezident Barack Obama, který zápas sledoval. 

Zion Williamson seems like an outstanding young man as well as an outstanding basketball player. Wishing him a speedy recovery.

05:41 – 21. 02. 2019

26975 269718

Zástupci Nike vysvětlovali protržení boty jako ojedinělý incident, ale kritiky, že hráči v zámoří riskují v univerzitních soutěžích zadarmo, ojedinělé nejsou.

Univerzitní soutěže v basketbalu nebo americkém fotbalu generují opravdu velké peníze, vždyť horší místo na zmíněný zápas vyšlo v přepočtu na 60 tisíc korun. A i když se na univerzitách hráči mohou sportovně zlepšit, získat vzdělání nebo ukázat se zájemcům z profesionálních klubů, také hodně riskují, například na Williamsona jako očekávanou jedničku příštího draftu NBA čeká smlouva okolo 150 milionů korun. Svůj postřeh přidává pro Radiožurnál i Jiří Zídek mladší. První Čech v NBA, který prošel i zámořskou univerzitou.

„Je samozřejmě velice zavádějící, proč ve všech padesáti státech USA, je nejlépe placený státní zaměstnanec buď trenér amerického fotbalu, nebo basketbalu. A hráč přitom dostane pouze stipendium,“ řekl Zídek.

Williamsonovi teď mnohé osobnosti NBA jako Scottie Pippen nebo Tracy Mcgrady doporučují, aby další zápasy už v univerzitní NCAA radši nehrál. Se svými kolegy ze Síně slávy ale nesouhlasí Charles Barkley.

„Kdy jsme se dostali do bodu, že všichni řeší jen peníze? Shaquille O´neal hrál za univerzitu tři roky. Já a Michael Jordan také. Klauni v televizi teď říkají, nehrajte. Ale my všichni hrajeme. To je to, co dělá basketbal. Rozčiluje mě, když se z peněz dělá to nejdůležitější,“ řekl Barkley v pořadu televize TNT.

Williamson se navíc podle serveru The Action Network může spolehnout na pojistku, kterou za něj univerzita Duke platí. Pokud by kvůli zranění neskončil mezi nejlepšími 16 hráči draftu, vyinkasuje přes 170 milionů korun.

Marek Augustin, krb Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme