Basketbalisté na závěr první části kvalifikace na mistrovství světa porazili Bulharsko

Čeští basketbalisté v závěrečném utkání první fáze kvalifikace o mistrovství světa porazili v Pardubicích Bulharsko 81:75. Do další skupiny si tak přenášejí pět výher ze šesti zápasů a začnou ji na druhém místě s náskokem dvou výher na Rusko, Bosnu a Finsko, s nimiž by se měli prát o dvě postupová místa na šampionát za suverénní Francií.

Pardubice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojtěch Hruban.

Vojtěch Hruban. | Foto: Josef Vostárek | Zdroj: ČTK

Spolu s českým týmem do další fáze postoupily ze skupiny F také Finsko a Bulharsko. Nyní se spojí s postupujícími ze skupiny E Francií, Ruskem a Bosnou a Hercegovinou a utkají se o tři místa na mistrovství v Číně. Druhá fáze kvalifikace začne v září, pokračovat bude v listopadu a únoru.

Hvězdou utkání s Bulharskem byl pivot Ondřej Balvín, který k 14 bodům přidal sedm doskoků, tři asistence, pět bloků a pět zisků.

Basketbalový zápas mezi Filipínami a Austrálií přinesl hromadnou bitku a 13 vyloučení

Češi v úvodu hodně chybovali a za prvních osm minut ztratili pět míčů. Soupeř toho využil k vedení 10:2, ale ještě do konce první části domácí výběr hru vyrovnal, když se mu dařilo chodit do rychlých protiútoků.

Dobré výkony předváděli zejména pivoti Patrik Auda, Martin Peterka a především Balvín, který pod košem dominoval a velmi dobře se zapojoval i do kombinací a startoval protiútoky. Měl velkou zásluhu na tom, že Češi na přelomu druhé a třetí čtvrtiny šňůrou 16:5 získali dvouciferné vedení.

Zatímco v pátek proti Finsku zářil v útoku Vojtěch Hruban, tentokrát Češi předváděli v útoku kolektivní práci. Kromě Balvína se rozehrál zejména Blake Schilb, autor 20 bodů. Opět se ale nedařilo mít klidnou koncovku, když se Bulhaři trojkami dotáhli tři minuty před koncem na rozdíl tří bodů.

Pak ale Schilb a Hruban důležitými koši utnuli nápor soupeře a zařídili výhru, která drží vysoko české šance na historicky první postup na světový šampionát od rozdělení Československa.

Kvalifikace o mistrovství světa 2019 basketbalistů:

Skupina F:
ČR - Bulharsko 81:75 (19:20, 41:35, 59:50)
Nejvíce bodů: Schilb 20, Hruban 17, Balvín 14, Auda, Pumprla po 8 - Avramov 15, Zaharijev 14, Marinov 13. Fauly: 23:23. Trestné hody: 18/14 - 28/22. Trojky: 5:7. Doskoky: 39:32. Diváci: 2608.

Finsko - Island 91:77 (44:41).