Basketbalisté vsadí při ME na menší sestavu. Všechno nahradíme bojovností, burcuje Hruban

Do začátku mistrovství Evropy basketbalistů zbývá jen 11 dní. Češi v přípravě s Finskem potvrdili stoupající tendenci výkonů. Jasné obrysy dostává i základní sestava, kterou musel izraelský trenér reprezentace Ginzburg narychlo měnit kvůli omluvenkám od některých hráčů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští basketbalisté prohráli s Tureckem kvůli koši v poslední sekundě | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Mladíci nastupující bez klasického pivota šéfovaní Tomášem Satoranským si nemusí nic moc dělat ani z výškové převahy většiny soupeřů. Ať už těch, se kterými se basketbalisté střetli v přípravě, tak i těch, které je čekají v Rumunsku na evropském šampionátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českým basketbalistům bude na mistrovství Evropy chybět důrazný a vysoký pivot

„V obraně máme trošku nevýhodu, nemáme tak vysokého hráče, který by bránil vysoké protivníky. Pivota většinou musíme zdvojovat. Zase ale máme výhodu v útoku,“ říká Radiožurnálu Martin Peterka, na kterého připadl post pivota národního týmu. Peterka měří 205 centimetrů a právě on svádí souboje s hromotluky soupeřů pod košem.

„Nejsem na to zvyklý. Je to velký boj a je těžké hráče odstavit. Je to o hrubé síle a také rychlosti,“ popisuje Peterka souboje pod košem. „Nemáme pivota, který by dominoval pod košem, takže musíme hrát s menší sestavou. Basket se mění, dnešní styl nás zvýhodňuje,“ myslí si rozehrávač Tomáš Satoranský.

Plán jako úspěšné Golden State

Po odřeknutí účasti Veselého s Balvínem si česká sestava musí poradit. Nebyla jiná možnost, než postavit výškově menší sestavu. „Nahrazujeme to bojovností. Jsme hladoví a chceme ukázat, že i v tomhle složení budeme konkurenceschopní,“ vyhlašuje Vojtěch Hruban.

Podíváme-li se na zámořskou NBA, tak i tam některé týmy preferují styl bez pivota. S menší atletickou sestavou začali sbírat úspěchy Golden State Warriors. Ty může zblízka v zámoří sledovat z Čechů jen Tomáš Satoranský. „Výhodou je, že můžete víc otevřít hřiště. Máte rychlejší a atletičtější sestavu. Síly naopak chybí na doskoku. Máme výhody, ale nelze tak hrát celých čtyřicet minut,“ popisuje výhody a nevýhody rozehrávač či křídlo Washingtonu.

Satoranský je jedním ze dvou hlavních favoritů na triumf v anketě Basketbalista roku. Tím druhým je absentující Jan Veselý. Vítěz Euroligy s Fenerbahce Istanbul se ale stejně jako Eurobasketu nezúčastní ani sobotního galavečeru v Mariánských Lázních.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme