Basketbalisté vsadí při ME na menší sestavu. Všechno nahradíme bojovností, burcuje Hruban

Do začátku mistrovství Evropy basketbalistů zbývá jen 11 dní. Češi v přípravě s Finskem potvrdili stoupající tendenci výkonů. Jasné obrysy dostává i základní sestava, kterou musel izraelský trenér reprezentace Ginzburg narychlo měnit kvůli omluvenkám od některých hráčů.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští basketbalisté prohráli s Tureckem kvůli koši v poslední sekundě | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Mladíci nastupující bez klasického pivota šéfovaní Tomášem Satoranským si nemusí nic moc dělat ani z výškové převahy většiny soupeřů. Ať už těch, se kterými se basketbalisté střetli v přípravě, tak i těch, které je čekají v Rumunsku na evropském šampionátu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českým basketbalistům bude na mistrovství Evropy chybět důrazný a vysoký pivot

„V obraně máme trošku nevýhodu, nemáme tak vysokého hráče, který by bránil vysoké protivníky. Pivota většinou musíme zdvojovat. Zase ale máme výhodu v útoku,“ říká Radiožurnálu Martin Peterka, na kterého připadl post pivota národního týmu. Peterka měří 205 centimetrů a právě on svádí souboje s hromotluky soupeřů pod košem.

„Nejsem na to zvyklý. Je to velký boj a je těžké hráče odstavit. Je to o hrubé síle a také rychlosti,“ popisuje Peterka souboje pod košem. „Nemáme pivota, který by dominoval pod košem, takže musíme hrát s menší sestavou. Basket se mění, dnešní styl nás zvýhodňuje,“ myslí si rozehrávač Tomáš Satoranský.

Plán jako úspěšné Golden State

Po odřeknutí účasti Veselého s Balvínem si česká sestava musí poradit. Nebyla jiná možnost, než postavit výškově menší sestavu. „Nahrazujeme to bojovností. Jsme hladoví a chceme ukázat, že i v tomhle složení budeme konkurenceschopní,“ vyhlašuje Vojtěch Hruban.

Podíváme-li se na zámořskou NBA, tak i tam některé týmy preferují styl bez pivota. S menší atletickou sestavou začali sbírat úspěchy Golden State Warriors. Ty může zblízka v zámoří sledovat z Čechů jen Tomáš Satoranský. „Výhodou je, že můžete víc otevřít hřiště. Máte rychlejší a atletičtější sestavu. Síly naopak chybí na doskoku. Máme výhody, ale nelze tak hrát celých čtyřicet minut,“ popisuje výhody a nevýhody rozehrávač či křídlo Washingtonu.

Satoranský je jedním ze dvou hlavních favoritů na triumf v anketě Basketbalista roku. Tím druhým je absentující Jan Veselý. Vítěz Euroligy s Fenerbahce Istanbul se ale stejně jako Eurobasketu nezúčastní ani sobotního galavečeru v Mariánských Lázních.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme