Bostonský maraton ovládl vítěz pražského závodu Kipruto, Keňanky obsadily první čtyři místa

Keňan Benson Kipruto vyhrál Bostonský maraton. Vítěz jarního maratonu pro elitní běžce v Praze zaběhl tradiční závod v čase 2:09:51 a poprvé získal trofej na některém z největších světových maratonů. Keňský triumf v závodě, na jehož 125. ročník se kvůli pandemii koronaviru čekalo 30 měsíců, završila mezi ženami Diana Kipyogeiová (2:24:45).

Boston Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běžec Benson Kipruto v cíli Bostonského maratonu | Foto: Reba Saldanah | Zdroj: Reuters

Hrdinou první poloviny závodu byl Američan CJ Albertson, který v den svých 28. narozenin vystartoval nezvykle rychle a po pěti kilometrech vedl o minutu. Jeho náskok před skupinou s hlavními favority do poloviny závodu narostl na dvě minuty a čtvrt, ale v kopcích kolem 32. kilometru ho Afričané dostihli. Albertson nakonec doběhl desátý s bezmála dvouminutovou ztrátou na vítězného Kipruta.

Odložený Londýnský maraton premiérově vyhráli Etiopan Lemma a Keňanka Jepkosgeiová

Číst článek

Třicetiletý Kipruto zaútočil po 35. kilometru a vyhrál s náskokem 46 sekund před Etiopanem Lemim Berhanuem, který v Bostonu triumfoval před pěti lety. Po předloňském desátém místě v Bostonu se tentokrát Kipruto na této trati radoval z životního úspěchu. Vedle letošní Prahy vyhrál už jen maraton v Torontu v roce 2018.

V ženské kategorii Keňanky obsadily první čtyři místa. Nejrychlejší byla Kipyogeiová, která porazila o 24 sekund vítězku z roku 2017 Ednu Kiplagatovou, bezmála dvaačtyřicetiletou světovou šampionku z let 2011 a 2013. Sedmadvacetiletá Kipyogeiová přidala ještě cennější úspěch k loňské výhře v Istanbulu.

Po dvou a půl letech

Nejstarší maraton světa se před dnešním závodem naposledy konal 15. dubna 2019. Už loni se z tradičního Dne patriotů přesunul na podzimní termín, ale ani tak se kvůli šíření covidu-19 uskutečnit nemohl. Z jarního termínu ho pořadatelé přesunuli i letos, a tentokrát se jim tato strategie vyplatila.

Kapacita ale byla omezena na 20.000 místo obvyklých 30.000 účastníků, startovalo se ve vlnách a všichni běžci museli být očkováni proti koronaviru nebo mít negativní test.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme