Odložený Londýnský maraton premiérově vyhráli Etiopan Lemma a Keňanka Jepkosgeiová

Londýnský maraton vyhráli Etiopan Sisay Lemma v čase 2:04:01 a Keňanka Joyciline Jepkosgeiová za 2:17:43. Oba ovládli prestižní závod poprvé. V netradičním říjnovém termínu se akce zúčastnilo 40 tisíc běžců. Od vypuknutí pandemie koronaviru začátkem roku 2020 se takhle velký městský závod konal poprvé.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Etiopský běžec Sisay Lemma

Etiopský běžec Sisay Lemma | Foto: Kirsty Wigglesworth | Zdroj: ČTK / AP

Lemma vylepšil třetí místo z loňského ročníku. Třicetiletý Etiopan proběhl cílem s náskokem 27 sekund před Keňanem Vincentem Kipchumou, třetí byl vítězův krajan Mosinet Geremew. Obhájce vítězství Shura Kitata rovněž z Etiopie skončil šestý.

‚Dal jsem si třeba i brambůrky.‘ Devatenáctiletý Matěj ovládl nejslavnější český ultramaraton

Lemmovi dosud vítězství ve velkých maratonech unikalo. Kromě minulého ročníku v Londýně byl dříve třetí i v Tokiu a Berlíně, kde skončil také čtvrtý, stejně jako v Chicagu.

Jepkosgeiová navázala na předloňský triumf v New Yorku. V rychlém závodě zvítězila o 15 sekund před Degitu Azimerawovou, třetí doběhla další Etiopanka Ashete Bekereová (2:18:18). Čtvrtá skončila vítězka předchozích dvou ročníků Keňanka Brigid Kosgeiová, stříbrná olympijská medailistka v maratonu z her v Tokiu.

Výsledky Londýnského maratonu

Muži: 1. Lemma (Et.) 2:04:01, 2. Kipchumba (Keňa) 2:04:28, 3. Geremew (Et.) 2:04:41, 4. Chebet (Keňa) 2:05:43, 5. Legese 2:06:10, 6. Kitata (oba Et.) 2:07:51.

Ženy: 1. Jepkosgeiová (Keňa) 2:17:43, 2. Azimerawová 2:17:58, 3. Bekereová (obě Et.) 2:18:18, 4. Kosgeiová (Keňa) 2:18:40, 5. Salpeterová (Izr.) 2:18:54, 6. Jemeliová (Keňa) 2:20:35.