Brazilské Rio rok po olympiádě. Drahá sportoviště chátrají a nemají využití

Přesně před rokem skončily v brazilském Riu de Janeiru letní olympijské hry. Olympijský duch se ale z tamních sportovišť a stadionů velmi brzy vytratil a většina z nich dnes chátrá.

Rio de Janeiro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brazilské Rio rok po konání letní olympijských her nemá pro drahé areály využití | Foto: Reuters

Olympijské hry a jejich pořádání může být v konečném důsledku spíše zatěžující. V Riu to pocítili velmi rychle - několik měsíců po závěrečném ceremoniálu se ukázalo, že pro některá sportoviště zde nemají využití a ta postupně chátrají. Město je zadlužené a z celkových 27 areálů se po hrách využilo jen 15.

Plavecký bazén, kde se vyskytl problém už během her, když v něm voda najednou zezelenala, je v současné době opuštěný a velmi znečištěný. Záliv Guanabara, kde probíhala soutěž jachtařů, je dnes opět plný odpadků a opět do něj ústí kanalizace. Fotbalový stadion Maracaná byl vandaly také poničen a na některých místech tu byly vytrhány sedačky. Kvůli nezaplacení účtu za elektřinu byl také odpojen z elektrické sítě.

Rio de Janeiro ale není jediné místo, kde se tohle stalo. Podobný osud potkal  Athény, kde se konala olympiáda v roce 2004. Velmi známý je také příběh Sarajeva, kde se uskutečnily zimní olympijské hry v roce 1984. Areál pro skoky na lyžích je zcela zchátralý a rozpadá se. Bobová dráha je pokrytá graffiti, zarůstá lesem a stala se z ní atrakce pro cyklisty - dobrodruhy. Zároveň jsou ale města, kde se podařilo sportoviště začlenit do tamní infrastruktury - tam se řadí třeba Londýn nebo Barcelona.

Hořké osudy bývalých pořadatelů her možná odradily i některá města, která se o pořádání sportovního svátku chtěla ucházet. Na olympijské hry v roce 2024 bylo původně pět kandidátů, postupně ale tři odstoupili - jednalo se o Budapešť, Hamburk a Řím. Nakonec zbyla pouze dvě města, Paříž a Los Angeles. Na základě dohody by měla v roce 2024 hostit hry Paříž a o čtyři roky později právě město v americké Kalifornii. Oficiální rozhodnutí ale padne až v září. Pro obě města je dobré, že většina stadionů a areálů už stojí, a tím pádem zde není třeba velkých investic, jako tomu bylo v Riu, v Pekingu nebo v Soči. 

David Prouza, jap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme