Český medailový den v Račicích. Zlato slaví ženský dvojskif, bronz mužská čtyřka bez kormidelníka

Největší naděje se před nedělními závody mistrovství Evropy v Račicích dávaly skifaři Synkovi. Ještě před ním ale vybojovali medaile další čeští závodníci. Ženský dvojskif ve složení Antošová – Fleissnerová získal zlato na dvou kilometrech. Jiří Kopáč, Jan Vetešník, Milan Viktora a Jan Hájek berou bronz ve čtyřce bez kormidelníka na stejné trati.

Račice (Aktualizováno: 14:11 28. 5. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ženský dvojskif ve složení Kateřina Fleissnerová (vlevo) a Lenka Antošová vybojoval zlato. | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Antošová s Fleissnerovou obhajovaly bronz z loňského kontinentálního šampionátu a na medailových pozicích se držely od začátku nedělního finále. Na první příčku se dostaly po polovině trati a do cíle si dovezly náskok půldruhé sekundy před Nizozemkami Třetí skončily Italky.

„Bylo to opravdu bombastické. Už když jsme jely na start, tak nám ukazovaly, že máme podporu, a když jsme pak tady vyjížděly, tak už jsme to od kiláku slyšely a bylo to parádní," komentovala fanoušky v rozhovoru pro Radiožurnál Lenka Antošová.

„Je to báječné, skvělé. Něco podobného jsem si ani nepředstavovala, když jsme do závodu vstupovaly," radovala se Fleissnerová.

Antošová přiznala, že ve zlato doufala. Měla zvláštní motivaci, neboť medaile předávala její starší sestra Jitka, která se v Račicích stala v roce 2009 v Račicích mistryní světa do 23 let na skifu. „Věděla jsem, že bude předávat, ale Kristýně jsem to neřekla. Strašně jsem se těšila, že nám bude předávat zlato," uvedla Antošová.

Čtyřka bez kormidelníka lehkých vah si dojela pro bronz s náskokem více než osmi sekund před čtvrtým Tureckem. Zvítězili těsně Rusové před Itálií, Češi na nejlepší dvě lodě ztratili přes šest sekund.

Česká čtyřka bez kormidelníka se raduje z bronzové medaile. | Foto: ČTK, Vít Šimánek

„Připravili jsme se na závod, o kterém jsme věděli, že bude těžký a zkusili jsme ze sebe vydat maximum, což se povedlo," řekl Kopáč.

Těsně pod stupni vítězů skončila dvojka bez kormidelníka Lukáš Helešic, Jakub Podrazil, která byla na mistrovství Evropy čtvrtá potřetí za sebou. Vyhráli Italové Matteo Lodo a Giuseppe Vicino. České dvojici chybělo k medaili 1,5 sekundy.

„Začali jsme jako v sobotu a prostě jsme to odpálili. Zkoušeli jsme jet, co to vydrží a zase to dopadlo na čtvrté místo," řekl Helešic. Veslaři pražské Dukly se po startu drželi druzí, poté ale klesli až na šesté místo. V závěru se mocným finišem posunuli na čtvrtou pozici. „Před finále jsme si říkali, že koho předjedeme, to bude úspěch. A zvládli jsme předjet dvě dvojky," uvedl veslovod posádky.

„Je to trošku bramborový hattrick, co si budeme povídat," pousmál se Podrazil. „Úroveň mistrovství Evropy se ale každým rokem zvedá. Když jsme byli před třemi lety poprvé na Evropě v Poznani, tak úroveň nebyla taková a mohli jsme rozhodně závodit. Teď si myslím, že při dnešní kvalitě dvojek je to docela dobrý úspěch. Když to budeme držet dál a čtvrté místo bude i na mistrovství světa, tak budeme spokojení," dodal Podrazil.

Šest českých posádek se dnes představilo ve finále B v boji o sedmé až 12. místo. Nejlépe z nich dopadl dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek, který svou poslední jízdu vyhrál a celkově skončil sedmý.

Rozlučku s mezinárodní kariérou absolvoval Jakub Makovička, jenž štrokoval čtyřku bez kormidelníka a společně s Janem Potůčkem, Jakubem Paroulkem a Kornelem Altmanem dojeli v "béčku" třetí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme