Cesta kolem světa za 78 dní. Skot Mark Beaumont objel planetu na kole

Skotský cyklista Mark Beumont si vzal zpět světový rekord v délce objetí světa na kole. Celou zeměkouli zvládl zdolat za 78 dní, 14 hodin a 40 minut. Každý den jel šestnáct hodin, během kterých ujel v průměru téměř čtyři sta kilometrů.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mark Beaumont u Vítězného oblouku, startu i cíle cesty | Zdroj: facebookový profil Marka Beaumonta

„Byly to nejdelší měsíce mého života. Je to bez debat ta nejtvrdší zkouška, kterou jsem svému tělu a své hlavě kdy dal. Byla potřeba obrovská fyzická i duševní vytrvalost, ale dokázal jsem, že i nemožné je možné,“ řekl novinářům 34letý Skot Mark Beaumont, když pod Vítězným obloukem v Paříži zakončil své dobrodružství.

Skotský cyklista znovu přepsal možnosti vytrvalostního sportu. Zeměkouli už jednou na kole objel, ale v roce 2008 se cítil spíše jako dobrodruh než sportovec a trvalo mu to 195 dní, jeho výkon překonal před dvěma lety Novozélanďan Andrew Nicholson za 123 dní.

Tehdy začal Beaumont plánovat, že si světový rekord vezme zpátky. Inspiroval se knihou Julese Verna Cesta kolem světa za 80 dní. Nakonec byl ještě rychlejší.

Z Paříže vyjel druhého července a vydal se na severozápad přes Německo, Polsko, Litvu, Lotyšsko, Rusko… Každý den strávil na kole čtyřikrát po čtyřech hodinách. Na spánek měl vyhrazeno pět hodin denně. Každý den zdolal v průměru téměř 390 kilometrů. Celkem ujel téměř 29 020 kilometrů.

Jeden světový rekord překonal už po cestě. Během prvního měsíce cesty totiž ujel 11 315 kilometrů. Nezastavil ho ani první vážný pád, když v Rusku musel vyhledat zubařskou pohotovost, ani neznámá trať přes Rusko a Mongolsko.

„Kouzelnou přísadou je schopnost trpět. Samozřejmě mě všechno neuvěřitelně bolí, ale naučíte se vnímat rozdíl mezi bolestí a zraněním. Teď zraněný nejsem, tělo se zotaví,“ vysvětlil novinářům v Paříži.

Po překonání Evropy a Asie se z Pekingu přesunul do Austrálie, aby přejel z Perthu do Brisbane, projel i Nový Zéland, aby po dalším přesunu překonal Severní Ameriku z Aljašky do Halifaxu v Novém Skotsku. Po „sprintu“ přes Portugalsko, Španělsko a Francii stanovil nový světový rekord 78 dní, 14 hodin a 40 minut. Přivítali ho fanoušci a především manželka se dvěma dcerami.

Po cestě ho doprovázel 16členný tým, ve kterém kromě fotografů a řidičů nechyběli ani fyzioterapeut, výživový poradce či psychoanalytička. I ta byla potřeba, Beaumont si totiž sáhl na dno a přiznal, že po více než dvaceti letech vytrvalostní cyklistiky na během jízdy poprvé plakal.

Projekt přejetí planety za 80 dní měl také charitativní rozměr. Cyklista se svým týmem sbíral peníze pro společnost, která v afrických státech staví školy či nemocnice. I sám Beaumont má připravený speciální program, který ho vrátí zpátky do normálního života. „Ale teď budu hodně chodit po schodech. Dva a půl měsíce jsem nechodil, takže nahoru a dolů pořád dokola,“ plánuje.

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme