Trenér Chicago Bulls o Satoranském: Jeho silnou stránkou je, že dělá hráče kolem sebe lepšími

Trenér basketbalistů Chicaga Jim Boylen využil přípravný turnaj v Hamburku k tomu, aby zavítal za svým novým svěřencem Tomášem Satoranským. Inspekce červencové posily Bulls z Washingtonu není pro kouče výjimkou. Čtyřiapadesátiletý Boylen cestuje za hráči pravidelně, aby si s nimi vybudoval osobnější vztahy, ale setkání s novou akvizicí pro něj ještě cennější. Podle Boylena je Satoranský vítězný typ hráče, který Bulls potřebují.

Hamburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Satoranský | Foto: Brad Mills-USA TODAY Sports | Zdroj: Reuters

V pátečním prvním utkání v Hamburku s Polskem viděl Boylen od Satoranského double double s 12 body a 11 asistencemi. „Tomáš zahrál velmi dobře. Tvořil hru, nabízel se pro míč, pracoval v obraně a hrál chytře, což máme rádi a potřebujeme u Bulls - jeho odolnost a inteligenci,“ řekl Boylen v rozhovoru s českými médii.

Satoranského čeká premiéra v dresu Bulls v Charlotte. Doma se představí ve třetím kole proti Torontu

Číst článek

Po úvodním zápase se Satoranským poseděl v hotelu Lindtner, kde je český tým ubytován. „Strávili jsme spolu chvíli u večeře. Je dobré ho vidět, protože jsme spolu ještě neměli moc příležitostí mluvit. Je důležité během léta navštěvovat hráče, vidět je s národním týmem. Už jsem takhle byl za (Finem) Laurim Markkanenem i (Brazilcem) Cristianem Feliciem,“ prohlásil.

„Tomáš je v českém týmu hlavní postavou. Mám pocit, že to, co předvedl proti Polsku, může dělat i pro nás. To znamená vybíhat rychle s míčem do útoku, tlačit ostatní před sebou, dělat dobrá rozhodnutí. Jeho silnou stránkou je, že dělá hráče kolem sebe lepšími. A to my potřebujeme. Máme mladé, talentované hráče a Tomáš nám může pomoct je zlepšovat,“ uvedl.

Cesta za LaVinem nebo Porterem

Velké rozdíly mezi jeho výkony ve Washingtonu a v české reprezentaci nevidí. „Hraje inteligentně, hru ostatním usnadňuje, snaží se v obraně, dobře komunikuje. Udělal na mě dojem svou fyzickou kondicí a dobrou formou, kterou má v téhle části léta. Hraje opravdu velmi podobně, jak jsem ho viděl hrát ve Washingtonu. Doufejme, že tak bude hrát i za nás,“ přál si Boylen.

Když jste čtvrtý nejlépe placený hráč, víte, že šance dostanete, těší se Satoranský ze smlouvy s Chicagem

Číst článek

Už v červenci krátce po podpisu měl Boylen jasno, že se za Satoranským do Evropy vydá. „Mluvili jsme spolu a dívali se na jeho program. Věděl jsem, že za národní tým bude hrát, protože to pro něj hodně znamená. Je na něj velmi pyšný. Chtěl jsem tu být a podpořit ho. Původně jsem měl v plánu dorazit už na přípravu v Praze, ale časově to nevyšlo,“ prohlásil Boylen, který se kvůli přípravám na novou sezonu na mistrovství světa v Číně nevypraví.

Přes léto navštěvuje i další hráče Bulls. „Jezdím za nimi, abychom si mohli vybudovat osobnější vztahy. Aby věděli, na čem si zakládám, proč jsou pro nás jako hráči důležití, o co se v klubu snažíme. Tohle funguje skvěle. Ještě musím zajet za Zachem LaVinem a přímo odtud letím do Washingtonu za Otto Porterem. A s dalšími hráči už jsem se viděl přímo v Chicagu. Všichni hráči jsou pro nás při našem snažení důležití,“ popsal.

Čtvrtý nejlépe placený hráč

V červnu byl Boylen, který se posunul do role hlavního kouče Bulls loni na začátku prosince místo Freda Hoiberga, v Pardubicích na duelu českého týmu s Finskem za Markkanenem. „Pro mě jsou tyhle návštěvy i zdrojem poučení. Vidím tu věci, které se mi líbí, poznávám nové systémy, různé způsoby, jak spolu hráči komunikují a hrají. I když jde především o pracovní cesty, jsou to pro mě i výpravy za poznáním, což je pro mě hodně cenné,“ prohlásil Boylen.

Smlouva v Chicagu předurčuje Satoranského k větším šancím na základní sestavu, myslí si Zídek

Číst článek

V Chicagu bude Satoranský s ročním příjem 10 milionů dolarů čtvrtým nejlépe placeným hráčem za Porterem (27,25 milionu), LaVinem (19,5 milionu) a Thaddeusem Youngem (12,9 milionu). Jakou mu to slibuje pozici?

„Chceme od něj, aby hrál pro tým. A dál dělal to, co dělal dosud. Nemusí nic měnit. Chceme od něj dobrá rozhodnutí při hře, kvalitu v obraně a to, aby projevoval svůj charakter, a to i v kabině, a pomáhal nám vítězit. Výborné pro něj i pro nás je, že může zůstat sám sebou,“ řekl Boylen.

Satoranský jej upoutal už v únoru 2018 v utkání Washingtonu na hřišti Bulls. Podle Boylena ale nebylo hlavním důvodem jeho nastřílených 25 bodů, což je dosud platný český rekord v NBA.

‚Neslibuji minuty‘

„Dal nám 25 bodů, ale taky na konci toho zápasu utrpěl otřes mozku. Zaujal mě způsob, jakým se s tou situací vyrovnal. S jakou třídou, jak byl při tom odolný. Od nás to nebyl dobrý obranný zákrok na něj. On to ale ustál, odešel po svých a jeho charakter v ten moment mě ohromil. A když jsme letos zjistili, že bychom ho mohli získat, byli jsme nadšení. Je to vítězný typ, takové hráče potřebujeme,“ prohlásil.

Jsem ready nastoupit k nároďáku, říká před zářijovým mistrovství světa Satoranský

Číst článek

Při jednáních, kdy měl Satoranský i další nabídky, mu Boylen na rovinu nastínil svá očekávání. „Já jsem byl při rozmluvě s ním velmi upřímný a myslím, že to chápal. Já hráčům neslibuju minuty, slibuju jim jen náročný trenérský přístup, snahu dělat věci správně a vybudovat něco pro Chicago. Řekl bych, že se mu to zamlouvalo. Že chceme vystupovat týmově a reprezentovat co nejlíp naše město. Jeho talent je pro nás důležitý a pro jeho charakterové vlastnosti jsme ho vzali,“ doplnil.

Souboj o místo v sestavě

Boylen byl už po angažování Satoranského v zámoří citován, že na pozici prvního rozehrávače počítá s Krisem Dunnem. „Tohle je hodně složitá otázka. Chtěl jsem tím hlavně říct, že v našem herním systému máme dobrého hráče, který u nás už hraje delší dobu a kterého mám rád,“ vysvětloval.

Basketbalisté zvládli přípravné zápasy bez prohry. ‚Prostor ke zlepšení je všude,‘ říká trenér Ginzburg

Číst článek

„Jestli Kris bude, nebo nebude v základu, to se ještě může měnit, protože já teď nebudu nikomu slibovat základní pětku. Kris je nicméně důležitou součástí naší hry a našeho týmu a já se těším na skvělé výkony i od něj,“ doplnil.

Satoranský byl ve Washingtonu koučem Scottem Brooksem v prvních dvou sezonách využíván spíše na křídle a na postu rozehrávače dostal více šancí při absenci Johna Walla. „Tomáš je především kvalitní basketbalista. Podle mě může hrát v našem herním systému rozehrávače, ale také si myslím, že může fungovat i na pozici 2 nebo 3,“ uvedl.

„Je schopný hrát v sestavě s kýmkoli z našeho týmu. Ať hraje s míčem, nebo mimo míč, tak ví, jak fungovat. Jeho všestrannosti, parametrů, výdrže a potenciálu zaskočit na různých pozicích si velmi ceníme,“ dodal Boylen.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme