Čínská televize ruší přenosy příprav NBA. Reaguje na tweet generálního manažera Houstonu o Hongkongu

Čínská státní televize CCTV oznámila, že ruší přímé přenosy z přípravných basketbalových zápasů týmů NBA, které jsou v tomto týdnu na programu v Šanghaji a Šen-čenu. Důvodem je kontroverzní tweet generálního manažera Houston Rockets Daryla Moreyho, který minulý týden na sociální síti podpořil protivládní demonstrace v Hongkongu. Morey později příspěvek smazal a Číně i čínským fanouškům se omluvil.

Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální manažer Houstonu Rockets Daryl Morey | Foto: Troy Taormina-USA TODAY Sports | Zdroj: Reuters

„Věříme, že jakékoliv prohlášení, které zpochybňuje národní suverenitu a sociální stabilitu, nespadá do oblasti svobody projevu,“ uvedla televize v prohlášení. Podle AFP se navíc televize chystá přehodnotit veškerou spolupráci s NBA. V Číně se ve čtvrtek a v sobotu utkají v rámci přípravy Los Angeles Lakers s hvězdným LeBronem Jamesem a Brooklyn Nets.

Manažer Houstonu vyjádřil podporu demonstrantům v Hongkongu. Tým přišel o čínské sponzory i fanoušky

Číst článek

Tweet, který vyvolal pohoršení mezi čínskými basketbalisty, fanoušky i úřady, Morey zveřejnil na sociálních sítích v závěru minulého týdne. Vyzval v něm k podpoře hongkongských obyvatel při pátečních protestech. Obyvatelé Hongkongu manifestují již několik měsíců. Původně požadovali stažení návrhu zákona o vydávání osob podezřelých ze spáchání trestného činu do pevninské Číny, protesty ale přerostly v obecnější požadavky na demokratizaci systému.

Moreyho vyjádření rozčílilo sponzory, média i představitele basketbalu v zemi, která do NBA investuje miliardy. Zámořská liga je v Číně velmi populární od doby, kdy právě Houston Rockets angažovali v roce 2002 hvězdného pivota Jao Minga, současného prezidenta Čínské basketbalové federace.

Správkyně Hongkongu Lamová nevyloučila zásah čínské armády. Už nejde o pokojné hnutí, tvrdí

Číst článek

„Nechtěl jsem, aby můj tweet urazil fanoušky Rockets a mé přátele v Číně,“ napsal Morey. „Chtěl jsem pouze vyjádřit jednu myšlenku, založenou na jednom výkladu jedné složité události. Od té doby jsem měl tu možnost vyslechnout a posoudit další hlediska,“ napsal Morey na twitteru.

Celebrity a fanoušci nicméně kvůli Moreyho vyjádření odříkávají účast na exhibičních zápasech. Zrušena byla krátce před zahájením i charitativní akce NBA na základní škole v Šanghaji. Konání samotných zápasů by ale ohroženo být nemělo.

Moreyho omluva naproti tomu vyvolala vlnu nevole na Západě, kde NBA udržuje pověst instituce, která podporuje svobodu projevu a diskuzi politických a společenských témat, píše list the New York Times. Za Moreyho se postavil také komisionář NBA Adam Silver, podle kterého má generální manažer plné právo uplatnit svobodu vyjadřování.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme