V Novém Městě byli nejrychlejší Andreassen a Lecomteová. Cink dojel devátý, Čábelická 23.

Biker Ondřej Cink dojel devátý v prvním závodě Světového poháru v olympijské disciplíně cross country v Novém Městě na Moravě. Poprvé v kariéře zvítězil v elitní kategorii Dán Simon Andreassen. Závod žen vyhrála s více než půlminutovým náskokem Loana Lecomteová z Francie. Nejlepší Češkou v úvodním klání série v celé sezoně byla na 23. místě Jitka Čábelická. Lépe si v kategorii do 23 let vedla Tereza Tvarůžková, která dojela desátá.

Nové Město na Moravě (Aktualizováno: 18:18 1. 10. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vítězka SP v Novém Městě na Moravě Loana Lecomteová z Francie | Foto: Luboš Pavlíček | Zdroj: ČTK

Cink nechyběl v silné vedoucí devítičlenné skupině, které se utrhla zkraje závodu. Přestože měl místy problémy, stále držel umístění v desítce. Naproti tomu suverén posledních sezon Nino Schurter ze Švýcarska jako kdyby se dostával delší dobu do provozní teploty a propadl se postupně až do třetí desítky.

Světový pohár horských kol v Novém Městě bude bez diváků. Prodáno bylo dosud 3500 vstupenek

Číst článek

Souboj o zlato se pak překvapivě přestal týkat jednoho z hlavních favoritů Švýcara Mathiase Flückigera, jenž ani nedojel do cíle. Andreassen zvládl lépe závěr, v němž byl jeho soupeřem o prvenství Francouz Maxime Marotte. Ten nakonec zaostal o devět sekund, třetí skončil Nizozemec Milan Vader.

Osminásobný světový šampion Schurter se musel přes skvělou stíhací jízdu spokojit se čtvrtým místem. Dlouho vedoucí Brazilec Henrique Avancini byl těsně za ním pátý.

Cink měl na vítěze manko 71 sekund, třiatřicátý dojel Jan Škarnitzl. „Jsem hodně spokojený se svým výkonem, bohužel tahle uklouzaná trať mi nesedí. Hodně jsem ztrácel ve sjezdech, což byla dnes moje hlavní slabina. V kopcích tam ten výkon ale byl,“ pochvaloval si Cink.

Nedaří se mi tu, litovala Čábelická

Třetí žena úterního short tracku Lecomteová vyhrála suverénně před Anne Terpstraovou z Nizozemska a svou slavnější krajankou Pauline Ferrandovou-Prévotovou. Čábelická ztratila na jednadvacetiletou Lecomteovou, která triumfovala hned při premiéře v SP mezi elitou, téměř šest a půl minuty, na nejlepší desítku měla tříapůlminutové manko.

Biker Kulhavý skončil na mistrovství světa elektrokol pátý. ‚Fyziku nepřečůráš,‘ zhodnotil novou zkušenost

Číst článek

„Mně se tady nikdy moc nedaří,“ konstatovala Čábelická. „Ale dejme tomu, bylo to docela dobré. Škoda jen toho posledního kola, kdy mi to na ne úplně těžkém místě uklouzlo na kořenu. Sice jsem se zvedla rychle, ale otočila jsem si řídítka a nadvakrát to rovnala. To mě vyhodilo z tempa víc než ten samotný pád. Tam jsem pár pozic ztratila,“ popsala.

Jana Czeczinkarová dojela osmatřicátá, Karla Štěpánová závod po pádu nedokončila. „I když jsem docela potlučená, věřím, že nepůjde o nic vážnějšího,“ řekla Štěpánová.

Tvarůžková dojela desátá

Ranní boj žen do 23 let o umístění na nejvyšším stupínku v úvodním závodě sezony, kterou stejně jako celý sportovní svět výrazně poznamenala pandemie koronaviru, vyhrála Italka Giorgia Marchetová.

Jednadvacetiletá Tvarůžková měla po hodinu a půl dlouhém závodě manko na vítězku bezmála tři minuty. Ve Vysočina Areně, kde se bez přítomnosti diváků uskuteční hned po sobě rovnou dva závody SP, se neztratila ani další Češka Tereza Sásková, jíž patřilo 17. místo.

V mužské třiadvacítce zvítězil jednadvacetiletý Brit Thomas Pidcock, jenž má na kontě řadu úspěchů také v cyklokrosu i na silnici a na příští sezonu už má podepsanou smlouvu s elitní stájí Ineos. Vyhrál takřka o půl minuty před Švýcarem Alexandrem Balmerem. Nejlepší z domácích závodníků byl šestatřicátý Samuel Jirouš, jenž ztratil na vítěze šest a čtvrt minuty.

Světový pohár horských kol v Novém Městě na Moravě - cross country:

Muži:
Elite (30 km): 1. Andreassen (Dán.) 1:34:39, 2. Marotte (Fr.) -9, 3. Vader (Niz.) -26, 4. Schurter (Švýc.), 5. Avancini (Braz.) oba -44, 6. Hatherly (JAR) -52, ...9. Cink -1:11, 33. Škarnitzl -5:21, 52. Vastl -7:20, 62. Paprstka -8:31, 64. Kobes -8:42, 87. Vobecký -1 kolo, 98. Průdek, 99. Ševců (všichni ČR) oba -2 kola.

Do 23 let: 1. Pidcock (Brit.) 1:24:11, 2. Balmer -27, 3. Albin (oba Švýc.) -34, ...36. Jirouš -6:16, 44. Jelínek -6:56, 59. Kučera -8:59, 66. Skála -10:14, 81. Hula -12:43, Bartek, Elčkner (všichni ČR) oba nedojeli.

Ženy:
Elite: 1. Lecomteová (Fr.) 1:22:06, 2. Terpstraová (Niz.) -31, 3. Ferrandová-Prévotová -37, 4. Geraultová (obě Fr.) -1:15, 5. Stiggerová (Rak.) -1:21, 6. Courtneyová (USA) -1:48, ...23. Čábelická -6:29, 38. Czeczinkarová -9:33, Štěpánová (všechny ČR) nedojela.

Do 23 let: 1. Marchetová (It.) 1:27:45, 2. Alvaradová (Niz.) -9, 3. Battenová (USA) -17, ...10. Tvarůžková -2:50, 17. Sásková -5:00, 33. Kučerová -9:33, 34. Neumanová (všechny ČR) -10:06.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme