Čtyřkajak si zvyká na absenci Dostála. Má to své plusy i minusy, hodnotí Štěrba

Josef Dostál je nejlepším domácím rychlostním kanoistou posledních let. Do letošní sezony ale vyplula nová posádka českého čtyřkajaku bez něj. Podle výsledků bronzové lodě z olympijských her v Riu byale změnu poznal málokdo. Na dvou závodech Světového poháru si sestava Špicar, Havel, Šlouf a Štěrba dojela pro dvě třetí místa.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čtyřkajak v původním složení Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Šterba | Foto: ASC Dukla

203 centimetrů výšky a 115 kilo váhy. Takové jsou proporce Josefa Dostála, který ale čtyřkajak opustil. „Když jsme se Pepovi trefili do záběru, bylo to dobré. Na druhou stranu byla těžší souhra, a když ta není ideální, síla se může ztratit," vysvětluje kanoista Jan Štěrba, že chvílemi se dařilo posádce zabrat tak, aby využila tah a sílu Josefa Dostála co nejlépe.

Přehrát

00:00 / 00:00

Josefa Dostála a Lukáše Trefila nahradili ve složení čtyřkajaku Jakub Špicar a Radek Šlouf

Namísto něj a také Lukáše Trefila teď usedla do elitní domácí lodi lehčí dvojice Jakub Špicar a Radek Šlouf. „Hmotnost lodě je nižší, má jiný skluz. Podle mě jsme na startu rychlejší, ale obojí má své plusy i mínusy. Stěžejní je, aby panovala souhra," říká Radiožurnálu Štěrba, který společně s Danielem Havlem reprezentuje polovinu původní posádky čtyřkajaku.

Vedle obsazení si nový tým zvyká i na vzdálenost, na které se letos závodí. Kilometrovou trať nahradila poloviční. Hodně se tak hodily zkušenosti zavedených lídrů Jana Štěrby s Danielem Havlem. „Jezdí dlouho a výborně to umí. Je pro mě jednoduché je kopírovat a učit se," uvádí nováček Radek Šlouf s tím, že začátky s novou posádkou mu složité nepřijdou.

Štěrba s Havlem už jsou olympijští medailisté i mistři světa. Na tituly se ale ve čtveřici reprezentantů prý nehraje. „Režim máme hodně volný. Do ničeho kluky nenutím, ale je fajn, že teď Radek utírá loď a já mám klid," směje se Štěrba na kolegu stojícího opodál. „Ale na závodech se o to pořád stará Honza!" reaguje Šlouf.

Houbičku teď ale bude držet v ruce hlavně on. Štěrba ji převezme až na červencovém mistrovství Evropy v bulharském Plovdivu a jistě i v srpnu při světovém šampionátu v Račicích.

Marek Augustin Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme