Z poslední řady do čtvrté. Cyklista Van der Poel dostal dárek od Mezinárodní unie, soupeři se bouří
Nejlepší bikeři se na mistrovství světa ve Skotsku utkají o titul v cross country. Kromě tradičních postav seriálu horských kol budou na startu i Peter Sagan a také šampion ze silničního závodu Mathieu van der Poel. Nizozemská hvězda ale dostala den před startem od Mezinárodní unie hodně sporný dárek, z poslední řady na startu ho posunula do velmi výhodné čtvrté řady.
Van der Poel na horském kole nejezdí, nemá žádné body, a tak měl startovat na konci, kde bude i Sagan. Ale Mezinárodní unie přišla s uplatněním pravidla, které těm nejlepším závodníkům z ostatních cyklistických disciplín umožňuje posun hned za národní šampiony do čtvrté řady.
Poslechněte si, proč si přes třicet závodníků stěžovalo na mistrovství světa na rozhodnutí Mezinárodní cyklistické unie
„Je to jeden z nejlepších cyklistů komplexně, ale určitě to není fér vůči ostatním. Jsou zajetá pravidla a měla by platit pro všechny,“ nesouhlasí bývalá bikerka a současná reprezentantka na silničním kole Tereza Neumannová.
Pořadí na startu je v závodech cross country hodně důležité. V pasážích v lese nebývá příliš místa na předjíždění, které také bere hodně sil. I proto s Van der Poelem mezi hlavní favority nepočítal ani český šampion Ondřej Cink.
„Výkonnost na vítězství určitě má, ale je otázkou, jestli v horských kolech. Myslím si, že od olympijských her v Tokiu na horském kole nezávodil a i když patří mezi nejlepší cyklisty na světě, tak pořád se jedná o jízdu na jiném kole, s jinou technikou a v jiném rytmu. Uvidíme, jak se s tím popere, ale hlavní nevýhoda je startovní pozice, což bude mít hodně náročné,“ říkal Cink ještě před změnou.
Jakmile přišlo kontroverzní pravidlo, přidal se Cink k otevřenému dopisu, ve kterém přes třicet závodníků vyjádřilo hluboké zklamání a frustraci z kroku Mezinárodní unie.
Závod v cross country startuje ve Skotsku v 16:30.