Kolumbijec Gaviria vyhrál třetí etapu na Giru. Pomohla mu diskvalifikace Itala Vivianiho

Třetí etapu Gira d'Italia vyhrál kolumbijský cyklista Fernando Gaviria. Jezdec stáje SAE Team Emirates získal pátý etapový vavřín z úvodního závodu Grand Tours po diskvalifikaci původního vítěze hromadného spurtu Elii Vivianiho. Růžový dres lídra uhájil Slovinec Primož Roglič.

Orbetello (Itálie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fernando Gaviria (v dresu s italskou trikolorou) vyhrál třetí etapu Gira d'Italia.

Elia Viviani (v dresu s italskou trikolorou) slaví vítězství ve třetí etapě Giro d'Italia. Později byl ale diskvalifikován. | Foto: Alessandro Di Meo | Zdroj: ČTK/AP

Italský šampion Viviani proťal cílovou pásku v závěru 220 kilometrů dlouhé trasy jako první, dlouho mu ale radost z vylepšení nedělního druhého místa nevydržela. Jury ho po zhlédnutí záznamu závěrečného sprintu z výsledků vyškrtla.

Druhou etapu Gira vyhrál Němec Ackermann, v růžovém trikotu zůstal Slovinec Roglič

Jezdec stáje Deceuninck-Quick Step podle rozhodčích vybočil ve spurtu ze své linie a zablokoval krajana Mattea Moschettiho. Podle Gavirii si ale Viviani výhru zasloužil.

„Elia je vždycky férový, je těžké oslavovat,“ řekl kolumbijský jezdec. „Když se pohnul doleva, udělal to bez zlého úmyslu. Pro mne je jasným vítězem dnešní etapy. Je mi ho líto,“ prohlásil a na stupních vítězů odmítl slavit.

Na druhém místě byl nakonec klasifikován Arnaud Démare z Francie, vítěz nedělní druhé etapy Němec Pascal Ackermann byl třetí. Čeští cyklisté Josef Černý a Jan Hirt dojeli v závěru první stovky ve skupině se ztrátou 46 sekund na vítěze.

Bývalý slovinský skokan na lyžích Roglič dál vede v průběžném pořadí o 19 sekund před britským vítězem Vuelty Simonem Yatesem. Domácí favorit Vincenzo Nibali je o další čtyři sekundy zpět třetí.

Cyklistický etapový závod Giro d'Italia - 3. etapa (Vinci - Orbetello, 220 km):
1. Gaviria (Kol./SAE Team Emirates) 5:23:19, 2. Démare (Fr./Groupama-FDJ), 3. Ackermann (Něm./Bora-hansgrohe), 4. Moschetti (It./Trek-Segafredo), 5. Nizzolo (It./Dimension Data), 6. Mareczko (It./CCC), 7. Cimolai (It./Israel Cycling Academy), 8. Belletti (It./Androni Giocattoli-Sidermec), 9. Knees (Něm./Ineos), 10. Modolo (It./EF Education First) všichni stejný čas, ...97. Černý (ČR/CCC), 99. Hirt (ČR/Astana) oba -46.
Průběžné pořadí: 1. Roglič (Slovin./Jumbo-Visma) 10:21:01, 2. S. Yates (Brit./Mitchelton-Scott) -19, 3. Nibali (It./Bahrajn-Merida) -23, 4. López (Kol./Astana), 5. Dumoulin (Niz./Sunweb) oba -28, 6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -33, 7. Mollema (Niz./Trek-Segafredo) -39, 8. Caruso (It./Bahrajn-Merida) -40, 9. Bilbao (Šp./Astana) -42, 10. De la Parte (Šp./CCC) -45, ...62. Hirt -2:13, 157. Černý -15:19.