Jako cyklista na Tour závodit nesměl, teď ji legendární vítěz Závodu míru Smolík poprvé navštívil jako divák

V dobách totality platilo, že západ má Tour de France a východní blok zase Závod míru. Ani jeho vítězové se ale takzvané Staré dámy nemohli účastnit. Legendární cyklista a vítěz Závodu míru z roku 1964 Jan Smolík se na nejslavnější etapový závod dostal až letos, desítky let po konci kariéry.

Quillan (Francie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Smolík | Foto: We Love Cycling CZ | Zdroj: Repro YouTube

„Je to sice cirkus, ale velice perfektně zorganizovaný. Všechno funguje, je to načasované... skvělá organizace,“ říká Radiožurnálu legenda československé cyklistiky Jan Smolík, vítěz Závodu míru z roku 1964, který až nyní poprvé v životě osobně zažil atmosféru Tour de Fance. 

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si českou cyklistickou legendu Jana Smolíka

Právě při svém vlastním startu závodil v podobné kulise. „Zažil jsem to v roce 1964, když končil Závod míru, bylo tam daleko víc lidí než tady. Ale na to, že jsou nyní všelijaké restrikce, je divácká kulisa vynikající,“ hodnotil výkon diváků Smolík, který se kochal krásami 14. etapy z Carcassonne do Quillanu.

„Bylo to skvělé. První polovina etapy byla taková rovinatá, nic moc se nedělo. Druhá polovina ale byla něco nádherného. Ta krajina je něco mezi Moravským krasem a Jizerskými horami, z kopce do kopce, to byl nádherný zážitek.“

Otto Grotewohl Stadium in Aue, 14 May 1964 during the match between #WismutAue and #XVdePiracicaba, 30,000 spectators. The same day there was the arrival of the 9th stage of the peace tour won by the Czech Jan Smolik.

23:53 – 14. 02. 2020

3 13

V dobách socialismu se čeští cyklisté nemohli Staré dámy zúčastnit. Na její trasu se dostali alespoň v rámci tréninku, na vysokohorské výšlapy ale neměli potřebné vybavení a museli přijmout pomoc od místních.

Po 10 letech slaví etapovou výhru na Tour Američan, s horskou zkouškou si nejlépe poradil Kuss

Číst článek

„Převodník jsme měli 46/54 a pětikolečko 13-21. A když nás viděli, jak se blížíme etapou přes Tourmalet, tak za námi přišli a říkali, že to nevyjedeme, že to není možné. Tak se o nás postarali a sehnali nám materiál, abychom ty kopce přejeli,“ vzpomíná. 

„Ale je to jen o zvyku. Člověk si musí zvyknout, že ty kopce jsou dlouhé, že to nejsou dva kilometry jak u nás, ale třeba pět, deset, patnáct... Dá se to přeject,“ říká Jan Smolík.

Na nejslavnější závod etapový závod ho společně s dalšími legendami Jiřím Škodou a Antonínem Bartoníčkem vyslala platforma welovecycling.cz v rámci kampaně „Vy patříte na Tour!“.

Petr Tomášek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme