Cyklisté se po dojezdu na Tour de France musí prodírat davy fanoušků. Pomáhají si píšťalkou

Když dojedou do cíle horské etapy, nejraději by se teleportovali na hotelový pokoj. Ale často se ještě musí prodírat davem fanoušků cestou dolů k týmovému autobusu. Aby u něj byli co nejrychleji, pomůže jim jednoduchá věc - píšťalka.

Tento článek je více než rok starý.

Valloire (Francie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Momentka ze závodu Tour de France

Momentka ze závodu Tour de France | Foto: Gonzalo Fuentes | Zdroj: Reuters

„Z těch dojezdů na kopci, když se vracíme k autobusům, tak by mělo být povoleno, že jen závodníci jedou dolů a turisté počkají nebo jdou pěšky. Ta píšťalka je od toho, aby když někdo přebíhá, tak aby ho závodník upozornil a nic se mu nestalo,“ vysvětluje Roman Kreuziger. „Jsou cíle na Tour de France, že prostě musíte vyjet na kole nahoru a pak zase dolů.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Cyklisté se na Tour de France musí prodírat davy fanoušků. Pomáhají si píšťalkou

Chvíle času nahoře je. Napít se, udělat třeba rychlý rozhovor. Pak přijde někdo z týmu a podobně jako medaili pověsí cyklistovi na krk píšťalku.

„Nebylo by poprvé, když někdo po dojezdu v horské etapě jede dolů a někdo ho srazí. Je to hodně nebezpečné. Těch diváků je tam hodně. Chtějí se dostat dolů stejně rychle jako závodníci. Kolikrát to neumí a chybí hrozně málo k tomu, aby se něco stalo. Ta píšťalka pomáhá. Ti lidé by si ale měli uvědomit, že závodníci mají přednost, aby se dolů dostali co nejdříve. Pak je tam ještě dlouhý transfer a člověk chce být co nejdříve tom bezpečném a suchém místě po sprše.“

Jenomže včas chtějí být doma nebo na hotelu nebo prostě kdekoli - po několika hodinách etapy - i fanoušci. A tak si někteří zajdou do sportovních potřeb.

První alpskou etapu Tour vyhrál Quintana. Dál vede Alaphilippe, na druhé místo se dostal Bernal

Číst článek

„Problém je, že spousta fanoušků si bere píšťalku také a myslí si, že budou projíždět lépe. Naštěstí je to tak, že ji má většina závodníků. Za poslední roky se to opravdu osvědčilo. Je to jako jediné efektivní. Nejde o to být viditelný, ale jde o to být slyšet, a aby lidi věděli, že přijíždí,“ vysvětluje Roman Kreuziger, který si v Alpách ještě zapíská.

„Člověka to nic nestojí. Mít něco kolem krku a postupně pohvízdávat…“ líčí Kreuziger.

Píšťalky budou brzy opět potřeba. V pátek i v sobotu se totiž jede horská etapa.

František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme