Tour de France se posouvá o dva měsíce, skončí těsně před zářijovým mistrovstvím světa

Nejslavnější cyklistický závod Tour de France byl kvůli pandemii koronaviru odložen o dva měsíce a začne až 29. srpna. Nový termín oznámila pořádající společnost ASO, na rozpisu etap se nic nemění. Peloton odstartuje v Nice a šampion bude korunován o tři týdny později 20. září v Paříži na Champs-Élysées. Jen týden nato by se mělo uskutečnit mistrovství světa ve Švýcarsku.

Paříž (Aktualizováno: 16:07 15. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový termín Tour koliduje s Vueltou. Pro tu se cyklistická unie s pořadateli pokusí najít nové místo v kalendáři, podobně jako pro květnové Giro d'Italia | Foto: Christian Hartmann | Zdroj: Reuters

Tour de France byla poslední z největších sportovních událostí roku, o jejímž osudu nebylo rozhodnuto. Nový termín však koliduje s dalším ze tří závodů Grand Tour, španělskou Vueltou. Pro tu se cyklistická unie s pořadateli pokusí najít nové místo v kalendáři, podobně jako pro květnové Giro d'Italia.

Letošní ročník Tour de France v plánovaném termínu nezačne. Pořadatelé se snaží najít nový

Číst článek

Pokud se Tour v náhradním termínu opravdu uskuteční, pojede se v nejzazším období roku, co se kdy jela. Dosud nejpozději skončil slavný závod v roce 1908, kdy domácí jezdec Lucien Petit-Breton obhájil rok starý celkový triumf a po dojezdu do Paříže slavil 9. srpna.

„Tour se bude konat o dva měsíce později, než bylo plánováno. Tak pozdě se nejelo nikdy v historii, ale zato zůstane stejná trasa. Včera jsem to probíral po telefonu se 49 zástupci z hostitelských měst a všichni tento krok podpořili,“ uvedl ředitel závodu Christian Prudhomme.

Sám také věří, že uskutečnění akce tak velkého významu by mohlo být určitým symbolem zotavení a návratu do normálu po boji s nemocí covid-19. „Jde o první takto velkou naplánovanou akci, takový maják, který nám umožní dívat se do budoucna a říct si ‚ano, zvládneme to‘, ačkoliv právě teď musí ještě každý z nás hodně bojovat,“ prohlásil Prudhomme.

Čas na přípravu

Jezdci budou mít podle jeho odhadu dostatek času na dobrou přípravu. „Potřebují tak čtyři až šest týdnů tréninku na silnici a pak zhruba měsíc závodů. Nejdůležitější tak pro ně nyní je, aby mohli trénovat, protože jsou zavření doma. Stejně jako všichni ostatní,“ řekl Prudhomme.

„Tour bude mým cílem číslo jedna. Vedle toho doufám, že budu moct jet mistrovství světa. A podle toho, jaká se jim stanoví data, bych rád jel Vueltu, nebo Giro. To vše za předpokladu, že věci budou i nadále směřovat správným směrem, co se týká situace ohledně covid-19,“ uvedl pro server cyclingnews.com Brit Chris Froome, jenž ovládl celkové pořadí Tour čtyřikrát v letech 2013 a 2015 až 2017.

„Světlo na konci tunelu,“ komentoval během středy nový termín Froome, který se téměř rok zotavoval z loňského těžkého pádu a svou přípravu směřoval právě na letošní Tour. Žlutý trikot obhajuje Kolumbijec Egan Bernal, Froomův týmový kolega ze stáje Ineos.

Původní termín počítal se začátkem 27. června a dojezdem 19. července. V kalendáři se dlouho držela právě tato data, avšak po pondělním vyjádření prezidenta Emmanuela Macrona, že akce s větším počtem lidí nebude ve Francii možné pořádat nejméně do poloviny července, bylo zřejmé, že se i pro Tour bude muset najít nový termín.

V den zakončení Tour se měla rozběhnout ženská obdoba závodu, tzv. La Course by Le Tour de France. Ta bude po přeložení probíhat společně s hlavním závodem na přelomu srpna a září.

Ohlasy z týmů

Rozhodnutí o přesunu až na konec srpna ukončilo dlouhé období spekulací, co bude se 107. ročníkem „Staré dámy“ a v jaké podobě se případně pojede. Zaznívaly například hlasy o uspořádání závodu bez diváků či ve zkrácené verzi, což naráželo na řadu skeptických reakcí.

Dobrý odhad měl český profesionál Roman Kreuziger. „Budu sice spekulovat, protože jsem pouze závodník a rozhodují o tom lidé úplně někde jinde a výš, ale myslím si, že Tour de France na sto procent bude. A stoprocentně nebude zkrácená, protože to je ta Grand Tour, která drží cyklistiku. Proto je z mého pohledu důležité, aby se objela. Myslím, že se pojede celá,“ řekl během minulého týdne Kreuziger.

Šéf Tour de France doufá, že se závod neodloží. ‚Bylo by to známkou katastrofálního stavu země,‘ říká

Číst článek

Již v průběhu března zdůraznil, jak moc je důležité, aby se Tour letos uskutečnila, týmový šéf Zdeňka Štybara ve stáji Deceuncink-QuickStep Patrick Lefevere. „Pokud tady Tour nebude, celý model cyklistiky, jak je nestavený, se může zbortit,“ uvedl Lefevere deníku Het Nieuwsblad.

UCI navíc potvrdila, že závodit se nebude ještě ani v průběhu června, na který připadaly například etapové podniky Critérium du Dauphiné či Kolem Švýcarska. Jakékoli závodní akce spojené s unií jsou kvůli pandemii odvolané nejméně do 1. července.

Již dříve UCI avizovala, že počítá s prodloužením závodní části sezony až do listopadu ve snaze umožnit dodatečně odjetí co největšího počtu odložených závodů, a to včetně jarních klasik.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme