Bál se o život i o nohy, šlapal vleže. Petr Vakoč se po sražení náklaďákem vrací do pelotonu

V lednu ho srazil náklaďák, měl 6 zlomených obratlů, přesto o pár měsíců později už zase cyklista Petr Vakoč seděl na kole. Nyní už se chystá na další sezonu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Vakoč | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

„Nevěděl jsem, co se děje, kde jsem a co se stalo. První myšlenka pak byla, že jsem rád, že žiju a dýchám. Ležel jsem na zádech a další myšlenka byla, že necítím nohy,“ vzpomíná na Radiožurnálu Petr Vakoč na okamžik, který ho málem stál život.

Cyklistu Petra Vakoče srazilo nákladní auto. Se zlomenými obratli ho převezli do nemocnice

Číst článek

V lednu 26letého cyklistu totiž srazil na soustředění v Jihoafrické republice náklaďák. Vakoč měl 6 zlomených obratlů a musel na několik operací.

„První týdny mi bylo jedno, jestli budu závodit, nebo ne. Zajímalo mě jen, jestli budu schopný chodit a normálně žít,“ vypráví.

Rehabilitace probíhala dobře. Už v březnu se tak Vakoč poprvé posadil na kolo. Tehdy stále ještě ležel, ale mohl u toho šlapat na zavěšeném kole.

„Jak jsem začal šlapat, uvědomil jsem si pocit štěstí z endorfinů. Člověk už to vůbec nevnímá, když na kole jezdí každý den. Najednou jsem si říkal, jak je tu super, že se hýbu a potím se,“ přibližuje zásadní moment úspěšné rekonvalescence.  

Ani ne půl roku po nehodě už vyjel k prvnímu tréninku na silnici. „Čekal jsem, že budu mít větší strach, než jsem měl. Možná je to hodně dané tím, že si ten pád nepamatuju, jak k tomu došlo.“

V létě se Vakoč dokonce zúčastnil týmového soustředění v italském Livignu. Zvládl říjnové testy a před pár dny se stájí Quick-Step Floors podepsal smlouvu na další rok.

„Tým mi dal super podporu, hrozně si toho vážím, protože to v profesionálním sportu není pravidlem. Tým se staral, abych měl co nejlepší doktory a rehabilitaci. Po pádu mě ujistili, že pokud mi to zdraví dovolí, budu moct pokračovat,“ děkuje stáji.

Svůj první závod od nehody chce Vakoč jet v únoru. Návrat po vážném zranění má v plánu na Tour La Provence. „Doufám, že se mi podaří naskočit v plné síle. Že nebudu jen platným členem týmu, ale že se porvu i o výsledky,“ věří cyklista Petr Vakoč, který se k závodění vrací po lednové nehodě a následných několika operacích šesti zlomených obratlů.

Tomáš Petr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme