Loprais první, Macík druhý. Maratonská etapa Dakaru vyšla českým kamionům, Michek zajel desátý čas

Aleš Loprais vyhrál pondělní třetí etapu Rallye Dakar a dostal se do čela kategorie kamionů. Po dvanáctém dílčím triumfu na slavné soutěži předstihl obhájce prvenství Januse van Kasterena z Nizozemska. Druhý byl Martin Macík, který je i nadále průběžně třetí. V kategorii motocyklů zajel desátý čas Martin Michek a v celkovém hodnocení dál uzavírá první desítku. Martin Prokop byl mezi automobily jedenáctý a posunul se na 21. pozici.

Aktualizováno Salamíja (Saúdská Arábie) (Aktualizováno: 18:26 8. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aleš Loprais vyhrál třetí maratonskou etapu Dakaru 2024

Aleš Loprais vyhrál třetí maratonskou etapu Dakaru 2024 | Zdroj: Reuters

„Byla to zatím nejtěžší etapa. Velmi těžké duny. Tři se nám dokonce nepodařilo vyjet a museli jsme je najíždět ze všech stran. Vedle toho strašně moc kamení, prachu, skoků... Auto toho dnes schytalo hodně,“ řekl Loprais na sociálních sítích. Poškodil i čelní sklo. „Jsme ale v cíli, za což jsem rád,“ uvedl.

Jezdec týmu Instaforex Loprais Praga byl letos na Dakaru včetně prologu už dvakrát druhý. Teď poprvé vyhrál.

„Není to o tom, že bychom chtěli atakovat (vedení), to ne. Ale prostě se to tak semlelo. První čtyřka kamionů jede dost ostře a my se snažíme nenechat tam ani vteřinu zbytečně. Musíme ale myslet i na to, abychom pošetřili auto. Rallye je dlouhá,“ řekl Loprais.

Problémy v dunách měl i Jaroslav Valtr starší, který drží páté místo. „Až do dun jsme se drželi na bedně, ale dva kilometry před koncem dun jsme padli do trychtýře a najednou nám přestalo fungovat řízení. Chvilku jsme tam stáli, ale pak se nám to podařilo rozpohybovat. Museli jsme ale jet opatrně, až v závěru jsme jeli vabank,“ řekl člen týmu Tatra Buggyra ZM Racing. Jeho kolega Pascal de Baar z Nizozemska je nadále čtvrtý.

Dodatečné penalizace

Novým lídrem hlavní automobilové kategorie je Jazíd Rádžhí ze Saúdské Arábie. Mezi motocyklisty vedení stále drží Ross Branch z Botswany.

Výsledky kategorie motocyklů poznamenaly dodatečné penalizace i úpravy časů. Původně byl nejrychlejší Chilan Pablo Quintanilla, který ale po přičtení šesti trestných minut klesl na sedmé místo. Etapové prvenství si připsal loňský vítěz Kevin Benavides z Argentiny.

Michek se na kontrolních mezičasech držel i na šestém místě, ve druhé polovině etapy z Davadmí do Salamíje se 438 „ostrými“ kilometry ale mírně klesl.

Jezdec týmu Orion Moto Racing Group byl v původních výsledcích devátý, nakonec jej předstihli Australan Toby Price a Skyler Howes z USA, kteří pomáhali po pádu Němci Sebastianu Bühlerovi a jejich čas pořadatelé dodatečně upravili. Za Michka ale klesl penalizovaný Španěl Joan Barreda.

„Bylo to hrozně výživné, po 300 kilometrech fakt velmi těžké. V terénu bylo vše, co nám Saúdská Arábie může nabídnout. Nechyběly duny, kopcovité nebo kamenité výjezdy, dlouhé sjezdy, koryta, vyschlá řečiště… brutality. Na motorce jsem byl šest nebo sedm hodin, makal jsem, co to šlo,“ uvedl Michek, jehož limitují problémy s levou rukou.

„Snad to nebude zánět šlach. Dávám si prášky, snad zaberou,“ dodal. Z rallye odstoupil jeden z favoritů kategorie motocyklů Sam Sunderland, Brita vyřadily technické problémy.

Vedle dvojnásobného vítěze Dakaru měl potíže i Jaromír Romančík, který dnešní etapu neabsolvoval a nepojede ani v úterý. Tým se jej ale pokusí vrátit do závodu s penalizací.

„Ještě na přejezdu fungovalo všechno bez jakýkoliv problémů. Odstartoval jsem do etapy a hned ve třetím kilometru mi to zase chcíplo. Už jsem to nedokázal odstranit a musel jsem odstoupit ze závodu. Doufám, že to dáme dohromady. Když to stihneme opravit, mohl bych nastoupit se žolíkem do páté etapy,“ řekl Romančík, který měl technické problémy už v neděli.

Havárie potkala Libora Podmola. „Spadl přede mnou. Jeli za ním ještě dva jezdci a byli tam chvíli s ním. Zmáčkli mu tlačítko, aby si ho vyzvedli organizátoři, ale na tankovačce jsem se dozvěděl, že prý pokračuje v soutěži. Akorát mu tekla krev ze rtů nebo z oka. Byl otřesený, ale snad v pohodě,“ uvedl Martin Prokeš. 

Kategorie automobilů

Mezi automobily byl podle neoficiálních výsledků nejrychlejší Brazilec Lucas Moraes, který skončil loni při své dakarské premiéře třetí. Novým lídrem se stal v pondělí třetí Rádžhí, který předstihl Carlose Sainze ze Španělska. Prokop skončil těsně za elitní desítkou, na Moraese ztratil 14:55 minuty.

„Dnes to bylo maso. Zvolili jsme hodně vlažné tempo, protože se začínalo na kamenech a nechtěli jsme opakovat první etapu,“ řekl Prokop a poukázal na své sobotní problémy s defekty a jízdě bez rezervy.

„Myslím si, že se to vyplatilo, i když nás jedno auto předjelo. Jeli jsme si svoji jízdu a jediný zásek byl v dunách, které byly hodně měkké. Tři výjezdy jsme nezvládli a hrozně jsme se tam trápili,“ uvedl Prokop s tím, že problémy souvisely s nastavením vozu na kamenitou trať.

Šampion z předešlých dvou let Násir Attíja z Kataru po třech defektech dokončil měřený úsek jen s třemi koly a na ráfku. Protože třetí etapa je takzvaně maratonská, budou mít jeho mechanici jen dvě hodiny na opravu vozu. Attíja i tak zajel čtvrtý čas a průběžně je pátý. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme