Komisaři z antidopingové agentury navrhují vyřadit Rusko na čtyři roky z olympijský her

Kontrolní komise antidopingové agentury WADA doporučila, aby ruští sportovci nesměli závodit pod svou vlajkou 4 roky, tedy ani na příštích dvou olympijských hrách.

Moskva (Aktualizováno: 21:49 25. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo ruského olympijského výboru v Moskvě | Zdroj: Reuters

Kontrolní komise Světové antidopingové agentury (WADA) doporučila, aby ruští sportovci nesměli závodit na velkých akcích pod svou vlajkou čtyři roky, tedy ani na olympijských hrách v Tokiu 2020 a na zimních hrách v Pekingu o dva roky později.

Šéf ruské atletiky Šljachtin po posledním dopingovém skandálu rezignoval

Číst článek

Navrhovaný trest je reakcí na aféru se zmanipulovanými daty z moskevské laboratoře Ruské antidopingové agentury (RUSADA), které by nyní měla být opět zastavena činnost.

„Mohu říct, že jsem to čekal, i když se laické veřejnosti může zdát, že ten trest je velice přísný. Ta provinění ruských sportovců a také funkcionářů, včetně vládních činitelů, byla tak závažná, že si myslím, že ten trest je přiměřený,“ řekl Radiožurnálu Michal Polák z českého antidopingového výboru.

Výkonný výbor WADA se bude doporučením komise zabývat na svém zasedání 9. prosince v Paříži. Předseda kontrolní komise Jonathan Taylor už dříve německé televizi ARD řekl, že očekává, že výkonný výbor návrhům vyhoví.

K dalším doporučeným trestům patří zákaz pořádání velkých sportovních akcí na ruském území po dobu čtyř let. Rusko se o jejich organizaci nesmí ucházet a odebrány mu mohou být už udělená pořadatelství.

Světových akcí se nebudou smět účastnit ani ruští funkcionáři a státní představitelé. Sportovci na nich budou moci podobně jako na loňských ZOH v Pchjongčchangu či na atletických MS startovat pouze pod neutrální vlajkou.

mim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme