Rusové povolili WADA přístup do laboratoře. ‚V databázích toho nechali co nejmíň,‘ obává se expert

Ruští atleti jsou zase o něco blíž tomu, aby na mezinárodních akcích mohli znovu startovat pod vlastní vlajkou. Rusové totiž povolili Světové antidopingové agentuře WADA přístup k datům a vzorkům z moskevské laboratoře.

Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antidopingová laboratoř v Moskvě | Foto: Sergei Karpukhin | Zdroj: Reuters

Pokud kontrola dopadne dobře, výrazně se přiblíží ruský návrat do Mezinárodní atletické federace, kde od roku 2015 chybí kvůli státem řízenému dopingu.

Bez steroidů a zakázaných látek si Rusové svůj sport nedokážou představit, říká Jan Chlumský

Číst článek

„Už nebrání nic tomu, aby se dostali zpátky mezi civilizované země. Ruští sportovci by se mohli účastnit akcí bez omezení,“ potvrzuje Radiožurnálu člen Antidopingového výboru ČR Michal Polák.

WADA v září zrušila skoro tříletou suspendaci ruské antidopingové agentury RUSADA. Rusové totiž podle ní splnili dvě zásadní podmínky. Uznali výsledky takzvané McLarenovy zprávy o státem řízeném dopingu v zemi a navíc přislíbili, že do konce roku poskytnou přístup právě do laboratoře v Moskvě.

„Jsme realisté, reformy se musí dělat krok po kroku. Pošleme tam tým vysoce kvalifikovaných odborníků. Všichni vědí, o co nám jde a co nám má ruská strana poskytnout. Odborníci vzorky doručí a já jsem přesvědčen, že máme ty správné lidi na to, aby je vyhodnotili,“ věří prezident WADA Craig Reedie.

Vzhledem k tomu, že ruská strana povolila agentuře přístup do laboratoře dobrovolně, dá se předpokládat, že o svém očištění příliš nepochybuje.

„Nemám představu, co v té databázi bude. Kdyby byla úplná, tak by se mohlo objevit velké množství dalších ruských sportovců, kteří podváděli s dopingem,“ vyjadřuje jisté obavy Michal Polák.

„Nejsem příliš velký optimista, že by Rusko neprovedlo úkony, aby toho v databázi bylo co nejmíň,“ tuší člen českého antidopingového výboru.

Plánovaná kontrola WADA v moskevské laboratoři by měla proběhnout 28. listopadu

Lukáš Michalík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme