Rusové mohou provádět vlastní dopingové testy, suspendace agentury RUSADA skončila

Světová antidopingová agentura WADA odhlasovala zrušení suspendace ruské agentury RUSADA, která trvala téměř tři roky kvůli státem řízenému dopingu.

Londýn (Aktualizováno: 15:22 20. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sídlo Světové antidopingové agentury v Montrealu | Zdroj: Reuters

Z dvanáctičlenného výkonného výboru hlasovalo dnes na Seychelách pro její opětovné uznání devět členů včetně Jiřího Kejvala, dva byli proti a jeden se zdržel.

Světová antidopingová agentura doporučila zrušit ruskou suspendaci za státem organizovaný doping

Číst článek

Předseda Českého olympijského výboru Kejval podle serveru gazeta.ru hlasoval pro zrušení suspendace, stejně jako ostatní čtyři členové zastupující Mezinárodní olympijský výbor.

„Český olympijský výbor bude vždy podporovat boj za čistý sport a vítá všechny kroky, které k němu patří. Současné rozhodnutí WADA jistě vyvolá řadu emocí, podstatné však je, že se řeší, jak dosáhnout zlepšení situace týkající se ruského dopingu,“ uvedl ČOV pro ČTK.

„Ruští komisaři by mohli odebírat vzorky, mohli by si plánovat odběry sami, a dalším krokem by mohlo být otevření moskevské laboratoře, která je v tuto chvíli zavřena. V Rusku není problém sehnat kvalitní odborníky, ale problém je, aby se chovali čestně a nepodléhali tlakům,“ vysvětluje Radiožurnálu člen antidopingového výboru České republiky Michal Polák.

Suspendace Ruské antidopingové agentury trvala od listopadu 2015, kdy WADA označila její fungování za nevyhovující. Zrušení již v minulém týdnu doporučila zvláštní komise světové agentury kvůli tomu, že ruská strana splnila dvě důležité podmínky nutné k obnově licence.

I nyní WADA stanovila Rusku podmínky, jednou z nich je poskytnout do konce roku přístup k databázi moskevské laboratoře.

Bývalý šéf moskevské antidopingové laboratoře a hlavní svědek ve vyšetřování státem organizovaného dopingu v Rusku Grigorij Rodčenkov s návrhem nesouhlasil.

„WADA se nesmí nechat zmanipulovat ruským ministerstvem sportu, které jen plní pokyny Kremlu,“ prohlásil ještě před hlasováním Rodčenkov, který se od vypuknutí skandálu v roce 2015 skrývá v USA a je zařazen do programu na ochranu svědků.

Chronologie suspendace ruské antidopingové agentury RUSADA

Listopad 2015 - Světová antidopingová agentura (WADA) suspendovala ruskou antidopingovou agenturu (RUSADA), jejíž fungování označila za nevyhovující. Odebrání oprávnění doporučila ve své zprávě nezávislá vyšetřovací komise WADA, podle které v Rusku docházelo k systematickému a státem podporovanému dopingu.
Prosinec 2015 - Do čela dozorčí rady RUSADA byla jmenována dvojnásobná olympijská vítězka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová. Její jmenování vyvolalo kritiku WADA, neboť jejím zástupcům se nelíbilo, že s nimi Rusové tento krok nekonzultovali, i když podle dřívější dohody měli.
Květen 2017 - Isinbajevová skončila ve funkci předsedkyně RUSADA, jež se na tomto kroku dohodla s WADA. Ta požadovala, aby v čele organizace stála nezávislá osobnost. Prozatímním předsedou byl jmenován Alexandr Ivljev.
Červen 2017 - WADA po personálních změnách v čele RUSADA povolila Rusku, aby se znovu začalo podílet na dopingových kontrolách.
Srpen 2017 - Podle vyjádření WADA se RUSADA zatím nesplnila všechny podmínky, aby mohla znovu získat plnou pravomoc nad kontrolou domácích sportovců.
Listopad 2017 - WADA rozhodla, že RUSADA zatím nevrátí akreditaci pro provádění testů.
Prosinec 2017 - Mezinárodní olympijský výbor (MOV) rozhodl o vyloučení Ruska ze zimních olympijských her v Pchjongčchangu. Jeho sportovci mohli v Koreji startovat jen pod neutrální vlajkou, pokud prokázali, že nebyli zapleteni do systematického dopingu v zemi.
Únor 2018 - MOV tři dny po skončení her v Pchjongčchangu obnovil členství Ruskému olympijskému výboru.
Květen 2018 - WADA potvrdila trvající suspendaci RUSADA. Rusové stále neudělali potřebné kroky k tomu, aby WADA mohla agenturu uznat jako funkční.
Září 2018 - WADA zrušila suspendaci RUSADA, z dvanáctičlenného výkonného výboru jich pro její opětovné uznání hlasovalo devět. Rusové musí do konce roku poskytnout přístup k databázi moskevské laboratoře.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme