Dvě zlaté medaile, dva světové rekordy. Fuksa i Zavřel překonali nejlepší časy historie

Čeští reprezentanti získali na ME v Plodivu dvě zlaté medaile. Na kanoistu Martina Fuksu rychle navázal kajakář Jakub Zavřel. V těžkých podmínkách navíc oba na pětistovce zajeli nejlepší výkony všech dob.

Plodiv/Bulharsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Fuksa s dvěma evropskými medailemi z Plodivu

Martin Fuksa s dvěma evropskými medailemi z Plodivu | Foto: Barbora Žehanová

„1:44,884 jsem jel? To je světový rekord. Hustý! Co na to mám říct? Zajet takový čas v takových podmínkách, to je pecka a jsem hrozně šťastný. Už na rozjetí se mi jelo dobře, nemohl jsem dospat. Překonal jsem Maxima Opaleva, který byl na téhle trati úplná hvězda,“ zářil kanoista Martin Fuksa nad svým zlatým časem z pětistovky.

Fuksa vyhrál na mistrovství Evropy popáté za sebou, zlato má i kajakář Zavřel

„Snad poprvé jsem jel takhle důležitý závod v dešti, takže jsem nemohl jet v brýlích. Dal jsem si je na hlavu, ale těsně před startem mi spadly na oči, tak jsem znervózněl,“ vysvětloval po dojezdu.

Jenže na trati byl suverénní. Vedl už v polovině půlkilometrové trati a do cíle dojel s téměř dvouvteřinovým náskokem. „Posledních dvě stě metrů jsem to napálil a naštěstí tam nikdo nebyl. Radši jsem furt jel a v cíli už jsem viděl, že je to v pohodě,“ řekl v cíli.

Zatímco dvojnásobný medailista čekal na předávání cenného kovu, na kanále v Plodivu se urodila další česká medaile. Svůj první velký seniorský úspěch získal v Bulharsku Kajakář Jakub Zavřel. A i on zaznamenal nejlepší čas historie 1:35,156.

„Hrozně mě to překvapilo. Dojel jsem do cíle a ani jsem nevěděl, kolikátý jsem. Pak jsem viděl první místo a ten čas? Říkal jsem si, že nevidím dobře. Vůbec nebyly rekordní podmínky, navíc jsem nebyl úplně čerstvý. Pak jsem se podíval do výsledku a fakt to tam bylo,“ vysvětloval Jakub Zavřel, jak se dozvěděl, že překonal devět let starý čas Kanaďana Koeverdena.

Mladý Kajakář, který v Plodivu zastoupil Josefa Dostála, si na medaili věřil, dařilo se mu už v předchozích dnech. Jenže nejcennější umístění nečekal, protože se startovní pole v závěru sjelo.

„Naštěstí to vyšlo tak, že v cíli jsem byl první já. Vedle mě v dráze jel mistr světa, Dán Poulsen. Vůbec jsem nečekal, že bych ho mohl předjet. Ani náhodou. První medaile z dospělého závodu, ještě k tomu ze singla a rovnou zlatá, to je fakt nepopsatelné,“ zářil jedenadvacetiletý závodník.

Hůř se dařilo čtyřkajaku, který v závodech na 500 i 1000 metrů dojel čtvrtý. „Věřil jsem, že v sobotu ve finále pětistovky to byl zkrat, přemotivovanost a že si na kilometru spravíme chuť, ale z mého pohledu to bylo ještě horší,“ přemýšlel zadák Jan Štěrba.

Reprezentanty příští týden čeká mistrovství republiky a vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, které je na programu od 23. do 27. srpna.

Mistrovství Evropy v rychlostní kanoistice v Plovdivu:
200 m:
Muži:
C1: 1. Žustautas (Lit.) 38,112, 2. Korovaškov (Rus.) 38,157, 3. Nadiradze (Gruz.) 38,342, 4. Fuksa (ČR) 38,570.
C2: 1. Kovalenko, Štyl (Rus.) 35,627, 2. Bogdanovič, Machlaj (Běl.) 36,137, 3. Hajdu, Fekete (Maď.) 36,330.
K1: 1. Heath (Brit.) 33,380, 2. Horváth (Maď.) 33,455, 3. Dragosavljevič (Srb.) 33,947, ...ve finále B: 17. Šváb (ČR) 35,845.
K2: 1. Balaska, Birkas (Maď.) 30,740, 2. Ljapunov, Ďjačenko (Rus.) 31,200, 3. Rauhe, Lemke (Něm.) 31,365, ...9. Seidl, Bišický (ČR) 32,960.
Ženy:
C1: 1. Romasenková (Rus.) 45,804, 2. Takácsová (Maď.) 46,416, 3. Nazdrovová (Běl.) 47,080, ...7. Ježová (ČR) 48,796.
K1: 1. Luczová (Maď.) 39,317, 2. Jörgensenová (Dán.) 39,357, 3. Ponomarenková (Slovin.) 39,697.
K2: 1. Kičasovová, Horlovová (Ukr.) 36,527, 2. Vasconcelosová, Laiaová (Portug.) 36,777, 3. Wlodarczyková, Kolodziejczyková (Pol.) 37,117.

500 m:
Muži:
C1: 1. Fuksa (ČR) 1:44,884, 2. O. Tarnovschi (Mold.) 1:46,792, 3. Kaczor (Pol.) 1:47,148.
C2: 1. Melanťjev, Štyl (Rus.) 1:36,264, 2. Carp, Mihalachi (Rum.) 1:37,368, 3. Jančuk, Miščuk (Ukr.) 1:38,956.
K1: 1. Zavřel (ČR) 1:35,156, 2. Borykov (Běl.) 1:35,252, 3. Kopasz (Maď.) 1:35,432.
K2: 1. Nádas, Tótka (Maď.) 1:26,500, 2. Pajič, Holpert (Srb.) 1:27,616, 3. Semykin, Trunov (Ukr.) 1:28,004, ...ve finále B: 16. Kusovský, Trefil (ČR) 1:32,840.
Ženy:
K1: 1. Takácsová (Maď.) 1:47,264, 2. Chuděnková (Běl.) 01:47,844, 3. Anyšinová (Rus.) 1:47,908.
K2: 1. Weberová, Dietzeová (Něm.) 1:38,604, 2. Ponomarenková, Ostermanová (Slovin.) 1:38,996, 3. Pulawská, Mikolajczyková (Pol.) 1:40,632.

1000 m:
Muži:
K4: 1. Španělsko (Cubelos, Cabaňín, Walz, Peňa) 2:54,374, 2. Polsko 2:54,658, 3. Slovensko 2:54,666, 4. ČR (Špicar, Šlouf, Havel, Štěrba) 2:56,734.

vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít