Cavendish po třech letech prolomil prokletí, návrat plný emocí prožil po pádu cyklista Jakobsen

Britský cyklista Mark Cavendish poprvé po třech letech slaví etapový triumf. Pětatřicetiletému závodníkovi stáje Deceuninck-QuickStep se to povedlo ve druhé etapě v závodě Kolem Turecka. Minimálně stejnou radost prožívá jeho stájový kolega Fabio Jakobsen, který se do závodního pelotonu vrátil po osmi měsících od děsivého pádu v závodě Okolo Polska, kde málem přišel o život.

Konya (Turecko) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pětatřicetiletý mistr světa z roku 2011 Cavendish vyhrál v hromadném spurtu po téměř 145 kilometrech. Ve finiši v Konye porazil Belgičana Jaspera Philipsena a Němce Andrého Greipela.

Cavendish vyhrál druhou etapu závodu Kolem Turecka:

Cavendish se v posledních sezonách i vinou zdravotních problémů trápil, a loni dokonce uvažoval o konci kariéry. Nakonec ale v prosinci podepsal smlouvu s belgickou stájí Deceuninck-Quick Step, za kterou závodil už v letech 2013 až 2015.

Dvojnásobná radost

Hodně emotivní návrat do závodního pelotonu prožívá nizozemský cyklista Jakobsen. Ten si na svůj dres připnul startovní číslo poprvé od loňského srpna, kdy ho v závodě Kolem Polska v cílové rovince natlačil na bariéru jeho krajan Dylan Groenewegen a první prognózy lékařů nebyly vůbec optimistické.

„Ze začátku, když se to přelévalo z jedné strany na druhou a balík musel párkrát brzdit, jsem se trochu bál. Podruhé už to bylo lepší a pak už úplně v pohodě. Dokonce jsem šel do čela pelotonu a jel za Iljem Keissem, který ho táhl, protože jsem si to chtěl vpředu zase užít a být součástí týmu,“ uvedl Jakobsen po nedělní etapě.

Cyklista Jakobsen má 130 stehů v obličeji, podle šéfa týmu ho čeká dlouhá cesta k návratu do života

Číst článek

„Deset kilometrů před cílem jsem trochu ztratil a ve finiši jsem týmu chyběl. Ale jsem pyšný, že jsem první závod po tolika měsících takhle zvládl. Dává mi to sebedůvěru, že se budu zlepšovat. Těším se, že v dalších etapách klukům pomůžu a užiju si tady každou chvíli,“ prohlásil čtyřiadvacetiletý cyklista, který před osmi měsíci utrpěl velmi vážná zranění hlavy.

Operace mozku, nové zuby

Jakobsen musel podstoupit pětihodinovou operaci mozku, rekonstrukci obličeje a zubů, protože po pádu mu v čelistech zůstal pouze jediný. Groenewegen dostal za incident devítiměsíční zákaz závodění a kromě toho čelil na internetu i výhrůžkám od fanoušků.

„Byl to krásný den. Už když jsem si oblékl týmový dres, cítil jsem se mimořádně, že to ani nejde slovy popsat. Měsíce jsem jenom sledoval v televizi kamarády, jak závodí a jak se jim daří,“ uvedl Jakobsen.

„Miluji jízdu na kole, takže mi to hodně chybělo. V úvodu etapy přijelo hodně jezdců, stejně starých jako já i těch starších, aby se mnou prohodili pár slov. To bylo dojemné, když mi řekli, že mě rádi vidí zpátky, a popřáli mi, ať se mi daří. Po etapě jsem měl v mobilu množství zpráv od jezdců i fanoušků, všem moc děkuji. Taková podpora je dojemná. Jsem hrdý, že jsem se dostal tak daleko. Když vidím, že z toho lidé mají radost, motivuje mě to k dobrým výkonům,“ dodal dojatý cyklista.

mim Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme