Fanoušci byli skvělí, chválil Čechy Šonka. Lídr leteckého seriálu zdravil diváky křídly i na tribuně

Létají skoro 400 kilometrů v hodině a jezdí se na ně dívat desetitisíce lidí. Piloti v závodech Red Bull Air Race mají mezi sebou i Čecha, který může vyhrát celý šampionát. Martin Šonka měl kousek od Drážďan velkou podporu těch, kteří milují hlasité motory.

Lausitzring/Německo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Martin Šonka | Foto: Sebastian Marko | Zdroj: Red Bull Content Pool

„Lidi byli úžasní, dělali úžasnou atmosféru, byli jsme za nimi přímo na tribuně. Nabíjí mě to do závodu. Na druhou stranu je to zodpovědnost navíc, abychom předvedli nějaký výsledek, aby byli spokojení a neřekli, že sem jeli zbytečně,“ pochválil české fanoušky pro Radiožurnál Martin Šonka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Závod Red Bull Air Race nedaleko od českých hranic navštívil František Kuna

Už dlouhé hodiny před závodem byly před areálem v Lausitzringu obrovské stometrové fronty, které vydržely až do začátku závodu. Německý podnik Red Bull Air Race je nedaleko českých hranic, takže přijel i fanklub obou českých pilotů.

„Letectví miluju, s partou modelaříme. Red Bull Air Race jsme viděli před pár lety v televizi, tak jsme se do toho vžili. Nějaké akrobacie děláme i s modely, ale teď si dělám pilotní průkaz,“ řekl Radiožunálu jeden z členů české skupiny Michal Schovánek, který s přáteli dorazil ze středních Čech.

Pak už sledoval výkony Čechů, lépe se v závodě dařilo Martinu Šonkovi, který fanoušky ještě pozdravil křídly před svým prvním letem.

Jeho bezproblémový postup přivítali Češi na tribunách bouřlivým aplausem, létali ale i další. Když pilot před závodem odstartuje, na chvíli zmizí z dohledu. Když se vrací, zazní z kontrolní věže pokyn „smoke on“. i Díky kouři z letadla je pak celé letecké divadlo tak atraktivní.

A že jsou piloti odstřiženi od diváků? Bývalý pilot Paul Bonhomme se s nimi chvíli po konci závodního letu spojí a oni odpovídají přímo z kokpitu.

Šonka skončil na Lausitzringu třetí a před posledním závodem vede celkové pořadí Red Bull Air Race

Číst článek

Během vyřazovacích bojů došlo i na přímý souboj o vedení v šampionátu. Martin Šonka se utkal s Kanaďanem Petem McLeodem. „Ten, kdo by prohrál tenhle duel, bude mít horší pozici na poslední závod. Snažil jsem se hodit všechno za hlavu, což není úplně jednoduché,“ řekl Šonka poté, co Kanaďana vyřadil.

„Mám různé způsoby, jak se soustředit. Od přeskakování švihadla, přes sledování výsledků, větru až po civění do zdi. Letěl proti nám, byli jsme nejrychlejší, naštěstí jsme ho porazili,“ dodal.

Ve čtyřčlenném finále pak na Martina Šonku zbylo třetí místo. Druhá příčka mu unikla jen velmi těsně.

„Mrzí mě to. Byla to jedna desetina a poslední průlet jsem letěl zbytečně na jistotu, tam jsem ji určitě ztratil. Ale brána se ke mně řítí 360 kilometrů v hodině a není jednoduché se trefit,“ vysvětlil.

I přesto před posledním závodem v Indianapolis vede Martin Šonka o čtyři body před Japoncem Jošihidem Murojou. Pete McLeod se propadl na třetí místo, druhý Čech v seriálu Petr Kopfstein na šesté.

František Kuna, vman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme