Popularita florbalu ve Spojených státech roste. Pomáhá i bývalá extraligová hráčka z Česka

Fanzóna, která vyrostla před American Airlines centrem v Dallasu po dobu draftu, nabídla vedle typických texaských jídel i část expozice hokejové Síně slávy nebo možnost zapojit se aktivně do některého ze sportů. Vybrat se dalo ze dvou - že jedním z nich bude jízda na mechanickém býku, asi v Texasu překvapí málokoho, ale florbal v těchto zeměpisných šířkách až tak obvyklou podívanou není.

Dallas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Cvičné tréninkové hřiště na florbal před American Airlines Center, kde probíhal Draft NHL 2018. | Foto: Jerome Miron-USA TODAY Sports | Zdroj: Reuters

Že je jedna z těch, které se starají o propagaci florbalu na draftu Češka, naznačilo tričko s nápisem „All you need is pivo“ doplněné trenkýrkami extraligového FBC Ostrava.

Přehrát

00:00 / 00:00

Popularita florbalu ve Spojených státech roste. Více si poslechněte v reportáži Tomáše Lörincze.

Radana Kahánková momentálně pracuje na místní univerzitě a také pomáhá s propagací florbalu. „Jsou tady hřiště postavená normálně na betonu. Jsou tu dvě hřiště a děti si tu můžou zahrát, vzít si hokejku, míček, střílet a měřit si rychlost a podobně. Takže si tu hrají dospělí i děti. Myslím, že se to tady všem docela líbí,“ popisovala Radana Kahánková co do zájmu asi nejatraktivnější část doprovodného programu hokejového draftu v Dallasu.

A podle toho, co bylo vidět kolem, se zdá, že ve Spojených státech dřímá celkem dost florbalových talentů. „Většina z nich jsou asi hokejoví fandové, takže i hokejoví hráči. Takže s hokejkou jim to jde, ale je vidět, že hrajou hokej. Letí míček ve vzduchu a oni si ho chytnou do ruky a podobně,“ řekla Kahánková Radiožurnálu.

Čtyři reprezentační týmy

V Texasu se dokonce hraje florbalová soutěž, která prý vůbec není špatná a Radana Kahánková v ní nemůže chybět. „Měli taky draft. Ve čtvrtek měli online fotky všech účastníků, kteří se do toho přihlásili, a pak si kapitáni podle toho, jak skončili loňskou sezonu, vybírali. Takže ke mně přišli a ‚ty jsi co zač? Viděli jsme tě v draftu a nevěděli jsme, co jsi zač, tak jsme tě nechtěli vzít hrát.‘ Tak říkám: ‚Hrála jsem ligu v Česku.‘ ‚Tak to jsme udělali špatně.‘“ usmívá se Radana Kahánková.

Do NHL bylo letos draftováno 11 Čechů. Jistotu, že si nejslavnější soutěž zahrají, nemají

Číst článek

Všechno zpovzdálí sleduje Darryl Gross, majitel zřejmě jediného specializovaného obchodu s florbalovým vybavením ve Spojených státech. S florbalem se seznámil před deseti lety ve Švédsku, když tam doprovázel svého syna hokejistu.

A zájem o florbal podle něj v Americe roste. „Určitě. Už máme i čtyři reprezentační týmy. Pořád jsme v začátcích a s Evropou se to nedá srovnat, ale zájem je. A florbal podporuje třeba i zdejší tým NHL Dallas Stars. Zařadili ho do svého programu především pro děti a mladé talenty. A i díky Stars se florbal dostal do více než čtyř stovek základních škol jen tady v Dallasu,“ popsal Gross.

A florbal si může každý zahrát i před každým domácím zápasem Stars v NHL. Dvě hodiny před začátkem vyrostou před American Airlines Arenou hřiště, která se okamžitě zaplní. A občas to prý místní chytne natolik, že si klidně nechají utéct začátek samotného utkání NHL.

Tomáš Lörincz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme