Hamilton vyhrál i v Belgii a přibližuje se k Schumacherově rekordu

Velkou cenu Belgie formule 1 vyhrál Lewis Hamilton a díky 89. vítězství v kariéře ho dělí už jen dva triumfy od rekordu slavného Michaela Schumachera. Šestinásobný mistr světa v neděli ve Spa-Francorchamps zvítězil před Valtterim Bottasem a Maxem Verstappenem.

Spa-Francorchamps (Belgie) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lewis Hamilton.

Lewis Hamilton. | Foto: Johan Thys | Zdroj: Reuters

Pětatřicetiletý Hamilton si v sedmé Velké ceně sezony připsal pátý úspěch a upevnil si vedení v průběžném pořadí šampionátu. Je tak na dobré cestě nejen překonat Schumachera v počtu vítězství, ale také má na dosah vyrovnání jeho rekordních sedm titulů.

Hamilton si v Belgii dojel pro pátou pole position v sezoně, Ferrari se dál trápí

Stejně jako v sobotní kvalifikaci Hamilton nedal soupeřům šanci a do cíle dojel s náskokem necelých devíti sekund před týmovým kolegou z Mercedesu Bottasem. Verstappen z Red Bullu, který jako jediný dokázal v aktuálním ročníku narušit nadvládu Mercedesu, na třetí příčce zaostal o 16 sekund.

Pokud by Hamilton udržel vítěznou sérii, mohl by rekord v počtu vítězství vyrovnat za dva týdny při Velké ceně Toskánska. Závod byl do kalendáře zařazen až provizorně kvůli dopadům pandemie koronaviru a bývalá Schumacherova stáj Ferrari při ní na domácím okruhu v Mugellu oslaví jubilejní 1000. start v mistrovství světa.

Italský tým může na úspěšná léta se Schumacherem letos jen vzpomínat, protože ani dnes neskončilo jeho trápení. Čtyřnásobný mistr světa a vítěz Velké ceny Belgie z roku 2018 Sebastian Vettel byl až třináctý. Charles Leclerc, který si loni ve Spa-Francorchamps připsal první triumf v kariéře, skončil čtrnáctý.

Nedařilo se ani Carlosi Sainzovi z McLarenu, který kvůli rozbitému výfuku do závodu vůbec neodstartoval. Velkou cenu Belgie nedokončili ani George Russell z Williamsu a Antonio Giovinazzi z Alfy Romeo, z ošklivě vypadající nehody ale oba vyvázli bez zranění.

Velká cena Belgie, závod mistrovství světa vozů formule 1 ve Spa-Francorchamps:
1. Hamilton (Brit./Mercedes) 1:24:08,761, 2. Bottas (Fin./Mercedes) -8,448, 3. Verstappen (Niz./Red Bull) -15,455, 4. Ricciardo (Austr./Renault ) -18,877, 5. Ocon (Fr./Renault) -40,650, 6. Albon (Thaj./Red Bull) -42,712, 7. Norris (Brit./McLaren) -43,774, 8. Gasly (Fr./Toro Rosso) -47,371, 9. Stroll (Kan./Racing Point) -52,603, 10. Pérez (Mex./Racing Point) -53,179.
Nejrychlejší kolo: Ricciardo.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 17 závodů): 1. Hamilton 132 b., 2. Verstappen 95, 3. Bottas 89, 4. Leclerc (Mon./Ferrari) 45, 5. Stroll 40, 6. Albon 40.
Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 264, 2. Red Bull 158, 3. McLaren 68, 4. Racing Point 66, 5. Ferrari 61, 6. Renault 59, 7. Alpha Tauri 20, 8. Alfa Romeo 2, 9. Haas 1.