Atletika, basketbal i formule 1. Koronavirus ohrožuje Velkou cenu Číny, změna termínu není snadná

Epidemie koronaviru má vliv i na mnoho sportovních akcí. V Číně se už o rok odložilo halové mistrovství světa v atletice, zrušil se hongkonský maraton a třeba basketbalová olympijská kvalifikace žen se přesunula do jiné země. A v ohrožení je teď i Velká cena Číny formule 1.

Šanghaj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lewis Hamilton | Zdroj: Reuters

Zrušit nebo přeložit? Takovou otázku si momentálně klade Mezinárodní automobilová federace ohledně Velké ceny Číny formule 1. Tu, podobně jako jiné sportovní akce, ohrožuje současná epidemie koronaviru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Koronavirus ohrožuje Velkou cenu Číny. Poslechněte si, co na to říkají experti

Před rokem v Číně vyhrál Lewis Hamilton, pro kterého to byl na okruhu v Šanghaji už šestý triumf. Šanci bojovat o sedmý možná ale britský pilot nedostane.

„Mezinárodní automobilová federace už zrušila březnový závod formule E, který se měl uskutečnit v Číně. A nejistá je i situace nad Velkou cenou formule 1, která je na programu 19. dubna. Otazník visí i nad Velkou cenou Vietnamu, která se jede 14 dní před závodem v Šanghaji,“ vysvětluje závodník a motoristický expert Radiožurnálu Jakub Knoll.

Vedení F1 a Mezinárodní automobilová federace můžou závod buďto zrušit, nebo přesunout na jiný termín, ale to podle Jakuba Knolla není úplně jednoduché, především proto, že se v sezoně 2020 má jet rekordních 22 velkých cen.

„To znamená, že je velmi malý prostor k přesunům. Řešením by mohla být rošáda s jiným závodem, mluvilo se například o tom, že by si Čína vyměnila v kalendáři termín s Ruskem, ale organizátoři Velké ceny Ruska to měli údajně odmítnout.“

Fanoušci by byli proti

Velká cena Ruska je naplánovaná na konec září, pro organizátory by taková výměna byla náročná z několika důvodů. Pokračuje komentátor závodů formule 1 Tomáš Richtr.

„Už dlouho dopředu se prodávají lístky, lidé si kupují hotely s předstihem. Tohle všechno by se muselo měnit z důvodů, které lidé nebudou akceptovat jako oprávněné,“ myslí si Richtr.

Ke zrušení závodu by ale ve formuli 1 nedošlo poprvé. V roce 2011 se kvůli politické situaci nejprve odložila a posléze zrušila Velká cena Bahrajnu. Potenciální finanční ztráta by se v případě Číny mohla pohybovat okolo desítek milionů dolarů.

David Prouza Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme