Verstappen vyhrál v Monze a navýšil své celkové vedení šampionátu. Leclerc dojel z pole position druhý

Max Verstappen vyhrál po startu ze sedmé pozice Velkou cenu Itálie v italské Monze. Druhou pozici obsadil Charles Leclerc, který vyhrál sobotní kvalifikaci. Poslední pódiovou příčku získal George Russell. Při své premiéře ve formuli 1 bodoval Nyck de Vries, který dojel devátý. V celkovém pořadí navýšil Verstappen svůj náskok před Leclercem už na 116 bodů.

Monza (Aktualizováno: 17:17 11. 9. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Max Verstappen projíždí cílem Velké ceny Itálie

Max Verstappen projíždí cílem Velké ceny Itálie | Foto: Jennifer Lorenzini | Zdroj: Reuters

Verstappen uspěl navzdory penalizacím a startu ze sedmého místa. Už v pátém kole se propracoval na druhou příčku a vedení se ujal o osm kol později, když zamířil Charles Leclerc během virtuálního safety caru do boxů.

Svůj jediný pitstop absolvoval úřadující mistr světa ve 26. kole, po němž se ještě propadl za Leclerca. Monačan jel ale strategicky na dvě zastávky v boxech a právě po svém druhém pitstopu už se za Verstappena propadl natrvalo.

„Máme za sebou skvělý závod. Na všech pneumatikách jsme byli nejrychlejší a v závěru kontrolovali náskok. Po výjezdu safety caru se už bohužel nepodařilo závod restartovat, ale celkově jsme zažili úspěšný den. Chvíli mi trvalo, než jsem se tady dostal na stupně vítězů, ale nakonec jsem se dočkal,“ řekl Verstappen po dojezdu.

Konec závodu ovlivnil safety car, který vyjel na trať poté, co Daniel Ricciardo ve 47. kole odstavil svůj monopost na kraji trati kvůli poruše pohonné jednotky. Za safety carem se závod i dojel.

Konec závodu

„Konec závodu byl frustrující. Přál bych si, abychom mohli závodit. Je to škoda," řekl Leclerc. "Vydal jsem ze sebe vše, ale stačilo to na druhé místo. Přál bych si před těmi úžasnými fanoušky vyhrát, ale prostě to dnes nešlo,“ uvedl Leclerc.

Třetí dojel George Russell z Mercedesu, který si připsal sedmé pódium v letošní sezoně. Naopak těsně pod stupni vítězů skončil Carlos Sainz z Ferrari, který kvůli penalizaci startoval až z 18. příčky. Hned za Španělem startoval i dojel Russellův týmový kolega z Mercedesu Lewis Hamilton.

Ve svém premiérovém závodě formule 1 bodoval Nizozemec Nyck de Vries, který těsně před kvalifikací nahradil v týmu Williams Alexandra Albona, jenž má zánět slepého střeva. De Vries startoval z osmé příčky a v cíli se propadl jen o jedno místo, díky čemuž získal dva body.

Verstappen navýšil své celkové vedení šampionátu před Leclercem na 116 bodů a už v příštím závodě si může předčasně zajistit titul mistra světa. Pojede se na začátku října na okruhu Marina Bay v Singapuru.

Velká cena Itálie, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monze:

1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:20:27,511, 2. Leclerc (Mon./Ferrari) -2,446, 3. Russell (Brit./Mercedes) -3,405, 4. Sainz (Šp./Ferrari) -5,061, 5. Hamilton (Brit./Mercedes) -5,380, 6. Pérez (Mex./Red Bull) -6,091, 7. Norris (Brit./McLaren) -6,207, 8. Gasly (Fr./Alpha Tauri) -6,396, 9. De Vries (Niz./Williams) -7,122, 10. Čou Kuan-jü (Čína/Alfa Romeo) -7,910.

Nejrychlejší kolo: Pérez.

Průběžné pořadí MS (po 16 z 22 závodů): 1. Verstappen 335 b., 2. Leclerc 219, 3. Pérez 210, 4. Russell 203, 5. Sainz 187, 6. Hamilton 168, 7. Norris 88, 8. Ocon (Fr./Alpine) 66, 9. Alonso (Šp./Alpine) 59, 10. Bottas (Fin./Alfa Romeo) 46.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 545, 2. Ferrari 406, 3. Mercedes 371, 4. Alpine 125, 5. McLaren 107, 6. Alfa Romeo 52, 7. Haas 34, 8. Alpha Tauri 33, 9. Aston Martin 25, 10. Williams 6.

lis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít