Verstappen uhájil na domácím okruhu první místo před Hamiltonem a dostal se do čela šampionátu

Velkou cenu Nizozemska formule 1 vyhrál domácí pilot Max Verstappen. Jezdec Red Bullu zvítězil před obhájcem titulu Lewisem Hamiltonem z Mercedesu a posunul se před něj na první místo průběžného pořadí mistrovství světa.

Zandvoort (Nizozemsko) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Verstappen odstartoval z pole position a bez problémů odrazil oba Hamiltonovy pokusy dostat se do čela pomocí dřívější zastávky v boxech. Na okruhu v Zandvoortu, kam se formule 1 vrátila po 36 letech, si v bouřlivé atmosféře před 70 tisícovkami fanoušků připsal sedmý triumf v sezoně.

Verstappen odstartuje do domácího závodu z prvního místa, kvalifikaci vyhrál před druhým Hamiltonem

Sedminásobný mistr světa Hamilton, za kterým si pro třetí místo dojel jeho týmový kolega Valtteri Bottas, promarnil šanci připsat si 100. vítězství v kariéře. Šestatřicetiletý Brit po třinácti závodech sezony na druhém místě pořadí ztrácí tři body.

Hamilton se o tzv. undercut poprvé pokusil v 21. kole, ale Verstappen okamžitě zareagoval a udržel se před jezdcem Mercedesu. Do vedení se díky tomu dostal Bottas, ale na opotřebovaných gumách v čele vydržel jen deset kol.

Poté se před něj bez potíží dostali Verstappen i Hamilton, který druhou zastávku v boxech načasoval na 40. kolo. Avšak i tentokrát si třiadvacetiletý pilot Red Bullu rychlou odpovědí první místo pohlídal.

Závěr oživil menší kontroverzí Bottas, jenž Hamiltonovi navzdory zákazu od vedení týmu vzal čas za nejrychlejší kolo. Britský jezdec musel potřetí do boxů, bonusový bod v posledním kole získal zpět a do cíle dojel se ztrátou 21 sekund na Verstappena.

The party has started in The Netherlands 🟠🕺💃

#DutchGP 🇳🇱 #F1 @Max Verstappen

16:37 – 05. 09. 2021

3229 27966

Velká cena Nizozemska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Zandvoortu:
1. Verstappen (Niz./Red Bull) 1:30:05,395, 2. Hamilton (Brit./Mercedes) -20,932, 3. Bottas (Fin./Mercedes) -56,460, 4. Gasly (Fr./Alpha Tauri), 5. Leclerc (Mon./Ferrari), 6. Alonso (Šp./Alpine), 7. Sainz (Šp./Ferrari), 8. Pérez (Mex./Red Bull), 9. Ocon (Fr./Alpine), 10. Norris (Brit./McLaren) všichni -1 kolo.
Nejrychlejší kolo: Hamilton.
Průběžné pořadí MS (po 13 z 22 závodů): 1. Verstappen 224,5 b., 2. Hamilton 221,5, 3. Bottas 123, 4. Norris 114, 5. Pérez 108, 6. Leclerc 92, 7. Sainz 89,5, 8. Gasly 66, 9. Ricciardo (Austr./McLaren) 56, 10. Alonso 46.
Pohár konstruktérů: 1. Mercedes 344,5, 2. Red Bull 332,5, 3. Ferrari 181,5, 4. McLaren 170, 5. Alpine 90, 6. Alpha Tauri 84, 7. Aston Martin 53, 8. Williams 20, 9. Alfa Romeo 3.