Přes dva tisíce kilometrů a šestnáct hodin denně v sedle. To je extrémní cyklistický závod ve Francii

Když se řekne cyklistický závod ve Francii, tak si téměř každý sportovní fanoušek okamžitě vybaví Tour de France. Davy fanoušků, vysoké prize money, zájem médií i sponzorů. Existuje ale i jiný cyklistický závod ve Francii, který takové rysy zdaleka nemá, přesto je extrémně náročný. Má délku 2200 kilometrů a jmenuje se French Divide.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Extrémní závod Czech Adventure Race

Extrémní závod Czech Adventure Race | Zdroj: Facebookové stránky závodu Czech Adventure Race

„Je to nonstop závod, není předepsáno, kde se má jíst, spát, jede se bez supportu. Člověk si veze všechno, co potřebuje,“ popsal Radiožurnálu cyklista Martin Střelka. Jeho hlavním cílem je během závodu poznat Francii. Sám žije na Novém Zélandu, kde už jel dva podobné, i když kratší bikepackingové závody.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tour de France není jediným náročným cyklistickým závodem ve Francii. Více v příspěvku Barbory Kovaříkové

V překladu bike znamená kolo, packing balení. No a dohromady z toho může být extrémní nonstop závod. V případě French Divide to je tak, že pořadatelé připraví trasu a účastníci jedou podle GPS navigace. Obvykle závod láká nejen Francouze.

Z Francie toho všech 118 účastníků letošního ročníku uvidí opravdu hodně. Start je v sobotu ráno na belgicko-francouzské hranici a cíl u Pyrenejí. Cyklisté tráví v sedle až 16 hodin denně, čemuž je uzpůsobeno i tempo. Obecně v podobných závodech mnohdy nejde jen o umístění, ale spíš o překonání vlastních limitů.

Začalo to jako závod party kamarádů. Letos se skoky do vody v Hříměždicích konají podvacáté

Číst článek

„O těchto závodech moc lidí neví. Člověk to dělá pro sebe, pořadatel v podstatě nic nenabízí. Ani v cíli někdy ve čtyři ráno kolikrát nikdo není, nebývá ani vyhlášení vítězů,“ potvrdil Střelka.

Slova českého cyklisty doplnil kondiční trenér Josef Andrle a zmínil i jiné extrémní typy závodů, které jsou čím dál tím populárnější.

„Spíš se to posouvá k adrenalinovému pojetí. Spojuje se hodně disciplín – šplhání, kánoe, plavání, kolo, slaňování,“ zmínil Andrle tzv. adventure závody, které se pořádají i v České republice. Ten nejnáročnější Czech Adventure Race trvá přibližně dva a půl dne a pořádá se na konci srpna v okolí slapské přehrady.

Barbora Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme