‚Než abych brečel, budu bojovat.‘ Triatlonista Kubínek se po těžké nehodě vrací k závodění

Pár sekund na začátku letošního roku změnilo triatlonistovi Františku Kubínkovi život. V té době úřadující český mistr havaroval na dálnici, utrpěl několik těžkých zranění a na víc než měsíc upadl do kómatu. Teď už opět trénuje všechny části triatlonových závodů. O tom, že by se po těžkém zranění vzdal sportování, prý uvažoval možná jednou na asi pět minut.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

František Kubínek při City triatlonu v Karlových Varech | Foto: Facebook Františka Kubínka

„Tu nehodu jsem měl šestého února a měsíc asi jsem byl v kómatu. Dá se říct, že asi po dvou měsících už jsem chtěl hodně sportovat,“ vrací se pro Radiožurnál triatlonista František Kubínek k období, kdy se probudil z bezvědomí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Triatlonista František Kubínek se stále zotavuje po těžké autonehodě. Postupně se vrací i k závodění a do nového roku má za cíl absolvovat celý triatlonový závod

Celkem šest měsíců strávil v rehabilitačním centru v Kladrubech. Zaplatit náročnou léčbu mu pomohli i jeho přátelé, kteří pro něj zorganizovali benefiční běh. Jak moc mu pobyt pomohl, lze dosvědčit čísly.

V Kladrubech pravidelně plaval asi 1700 metrů dlouhý okruh. „Prvně jsem ten okruh dal asi za dvě hodiny a ještě jsem si tam dal na chviličku pauzu. Postupně se ten čas zlepšoval. Pak jsem to dal za třicet minut. To bylo suprový,“ popisuje svůj progres.

Právě plavání je ta část triatlonu, ke které se brněnský závodník vrátil nejrychleji. Už letos se zapojil do štafet ve dvou závodech.

Ten druhý byl v září v Tatrách a jednatřicetiletého sportovce těšilo něco úplně jiného, než ostatní účastníky: „Nedoplaval jsem jako poslední. Myslím pátý od konce, což bylo super. A hlavně na mě nebrali moc ohledy, za což jsem byl rád. Na první bójce, jak je klasická triatlonová mela, jsem dostal pár ran. Za to jsem byl moc rád.“

Chybí balanc

Kromě plavání trénuje Kubínek také na cyklistickém trenažéru nebo velké tříkolce, stále mu totiž chybí balanc.

Loňský mistr republiky v olympijském triatlonu se projel i s dráhovým cyklistou Tomášem Bábkem, který v roce 2012 také po dopravní nehodě na několik dní upadl do kómatu. O čtyři roky později získal titul mistra Evropy.

„Dřív jsme se neznali, akorát jsem ho odjakživa obdivoval. Věděl jsem, že měl nehodu, že se dokázal vrátit. Chtěl bych být jako on,“ vzhlíží Kubínek ke svému vzoru.

Stále pravidelně chodí k různým lékařům a jeho pohyb je omezený. Cíl pro nový rok má přesto jasný - opět absolvovat celý triatlonový závod, i když třeba jeho cyklistickou část na zmíněné tříkolce.

Pokud má před sebou nějakej cíl a hodně přátel, tak jde všechno. Než abych brečel, jak je život špatný, tak raději budu bojovat,“ uzavírá svůj příběh.

David Nekvinda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme