Freestyle motokrosař Podmol bude na X-games obhajovat zlato až v desetimetrové výšce

Už příští týden začnou ve Spojených státech X-Games a Libor Podmol na nich bude obhajovat zlatou medaili ve skoku vysokém. Ovšem nebude potřebovat tretry. Do výšky osm až deset metrů skáče na motorce.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laťka je při skoku vysokém ve výšce osm až deset metrů. | Zdroj: liborpodmol.com

„Když si lidi představí normální atletiku a skok do výšky, tak my to máme podobně, akorát jedeme na motorce. Máme hrozně krátký pětimetrový rozjezd a pak je tam nakopávací rádius, který nás vyflusne do výšky asi osm až deset metrů. Při dopadu je to pak hrozná rána. Je to jedna z mála freestylových disciplín, kde není lidský faktor – rozhodčí. Je to prostě jasně dané, kdo přeskočí laťku, tak vyhrává, kdo nepřeskočí, jede domů,“ vysvětluje pro Radiožurnál Libor Podmol, který je znám fanouškům hlavně z freestyle motokrosu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Skok do výšky v podání Libora Podmola

Tentokrát sice na motorce nedělá salta, ale překonávat laťku ve výšce kolem devíti metrů je možná náročnější než triky. Skok je totiž pokaždé jiný, a tak se nedá natrénovat.

„Lítal jsem v akrobatických letadlech a myslím, že máme na vteřinu určitě větší tlak, i když to nikdo neměřil. Kdyby tam bylo nějaké slow motion obličeje, tak to bude zajímavá fotka,“ říká Podmol.

Pak už stačí přelétnout laťku, pomocí plynu a brzdy nasměrovat motorku zpět k zemi a přestát velmi tvrdý dopad na zem. „Dávám pozor, abych se co nejplynuleji rozjel, pak na rádiusu dám plný plyn a čekám, jak se to vznese. Náklon motorky ovlivňuji buď plynem, nebo zadní brzdou a jak vím, že se zadní kolo dostalo přes laťku, tak zmáčknu zadní brzdu a ono mě to překlopí dopředu. Motorku dávám úplně do svíčky, a když přeletí zadní kolo, tak se to snažím dostat dolů," vysvětlil český závodník.

Freestyle motokrosový závodník Libor Podmol | Zdroj: liborpodmol.com

Důležitá je ovšem také fyzická kondice kvůli těžkým dopadům. „V tom zatnu všechny svaly, zuby, co to jde, abych motorku udržel, protože když člověk z motorky spadne, nebo se nějak sesune, tak se pokus nepočítá.“

A to by se Liboru Podmolovi rozhodně nezamlouvalo. Z X-Games, tedy takové olympiády adrenalinových sportů, už má celu řadu medailí a nerad by z Minesoty odjížděl s prázdnou i letos.

„Poprvé jsem získal medaili v roce 2013 a od té doby jsem ji přivezl každý rok, takž mě trošku straší pocit, že ji někdy nepřivezu, ale dělám všechno pro to, abych ji získal. Změnil jsem svoji přípravu, ať už nějakými meditacemi a fyzicky se cítím dobře. Určitě tam jedu bojovat o medaili a chci zlatou. Moc dobře ale vím, že finalisti také trénují,“ popisuje.

Poslední červencový víkend pořádá Podmol v domácím areálu v Benešově u Prahy exhibici RocknRide a tam by se chtěl úspěchem ze Spojených států pochlubit.

„Budou tam freestyle disciplíny, freestyle motokrosové závody v extrémním enduru, což se u nás ještě nekonalo a myslím, že to bude hrozně zajímavé. Čtyři jezdci najednou v krátkém okruhu přejíždějí klády a kameny a různě tam padají. Máme tam skvělé kapely, takže to bud takový moto víkend a moc se těším. Bude to víceméně jediná akce, kdy se dostanu do kontaktu s českými fanoušky,“ uzavřel. 

Petr Kadeřábek, nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme