Handbikerka Hurtová přijala velkou výzvu. Chystá se na extrémní závod 1000 mil

Českolipská cyklistka Petra Hurtová bojuje nejen se soupeřkami, od malička se musí vypořádat s vrozenou vadou. Ani ta jí ale nebrání v podávání špičkových výkonů. Na handbiku, kole s ručním pohonem, se stala mistryní České republiky a teď má před sebou další výzvu.

Česká Lípa Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Hurtová na handbiku | Zdroj: Archiv Petry Hurtové

Petra Hurtová usedla na vozík až v sedmi letech. Od narození se přitom musela smířit s tím, že ne vše je tak jak by mělo být. Trpí zvýšenou lámavostí kostí.

„Mám za sebou přesně třiašedesát zlomenin a šedesát operací,“ řekla Hurtová Radiožurnálu. Bez sportu si ale život neumí představit. Aktuálně se věnuje plavání a především cyklistice, v níž postupně hledá nové cíle. Jeden našla v případě závodu na tisíc mil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Handbikerka Petra Hurtová a její výzva

„Tisíc mil je taková sranda, kterou kdysi vymyslel Honza Kopka. Je to pro všechny cyklisty, kteří mají během svého závodního putování rádi trošku vzrůšo,“ říká s úsměvem na rtech českolipská cyklistka.

Jenže on to není malý, ale velký adrenalin. Závod na tisíc mil má mnoho variant po celém světě. Pro Petru je aktuální ten, který vede po Česku, Slovensku a Polsku.

„Jede se přes Karpaty, může se stát, že tam potkáte medvědy, vlky. Samozřejmě je tam ta příroda tak, jak je, nikdo vám nemete cestičku. Jsou tam body, které jsou dané, a kterými musíte projet,“ vysvětluje.

Samotný závod je určený pro zdravé cyklisty. Letošní mistryně republiky mezi handicapovanými pojede na kole s ručním pohonem. S vědomím, že se musí spoléhat jen sama na sebe. 

„Závod je oficiálně bez zajištění. Jediné, co máte, je telefonní číslo na startovním čísle a když tak někde voláte o pomoc. Ale jinak vám nikdo nepomůže, vezete si všechno s sebou, nikde nemáte auto.“

Cyklistka Petra Hurtová bojuje s vrozenou vadou. | Zdroj: Archiv Petry Hurtové

Petra Hurtová bude mít výjimku, aby vše zvládla. Nejde jí o umístění, ale především o velkou výzvu. Sama sobě si chce dokázat, že to zvládne.

„Vím, že to už několik lidí z mých přátel jelo. Ríša Štěpánek, který nemá ruku, to taky objel. Myslím, že jeden klučina na handbiku to zkoušel, ale nedojel. Já bych to prostě dojet chtěla.“

Je to extrémní závod horské cyklistiky, při kterém vlastně neplatí žádná pravidla. „Máte mapu a objíždíte vyznačená místa. Není tam daný limit, prostě dojet co nejdřív do cíle. Doufám, že to zvládneme za měsíc. Cílová brána je postavená a vy prostě dojedete. Hlavně si myslím, že to není ani tolik o fyzičce jako o psychice. Člověk musí být extrémní odolný, protože je to extrémně náročný závod,“ dodala na závěr Petra Hurtová.

Pavel Petr, nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme