Házenkáře čeká v základní skupině na mistrovství Evropy Makedonie, Rakousko a Ukrajina

Čeští házenkáři se na lednovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině B se Severní Makedonií, domácím Rakouskem a Ukrajinou. Rozhodl o tom páteční los ve Vídni, kde reprezentanti odehrají všechny zápasy ve skupině.

Vídeň Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští házenkáři (ilustrační foto). | Foto: Ognen Teofilovski | Zdroj: Reuters

Závěrečný turnaj budou poprvé hostit tři země, Norsko, Švédsko a Rakousko, a premiérově se ho zúčastní 24 týmů. Ze šesti čtyřčlenných základních skupin postoupí vždy první dva celky do další fáze, kterou budou dvě šestičlenné skupiny. Šampionát vyvrcholí ve Stockholmu, kde se 26. ledna odehraje finále.

Házenkáři na závěr kvalifikace nestačili na Bosnu a Hercegovinu, přesto vyhráli skupinu

Číst článek

Svěřenci trenérů Jana Filipa a Daniela Kubeše obhajují šesté místo z loňského Eura, na němž vyrovnali maximum v samostatné historii. Český celek postoupil na kontinentální šampionát pošesté z posledních sedmi pokusů.

Reprezentanti vyhráli kvalifikační skupinu a díky tomu byli při losu zařazeni do prvního výkonnostního koše. Měli tak jistotu, že se vyhnou největším favoritům Francii, Dánsku, Chorvatsku, Švédsku a obhájci zlata Španělsku.

Los český tým přisoudil do základní skupiny B hrané ve Vídni, což je příznivé hlavně pro fanoušky. Do „béčka“ bylo dopředu zařazené domácí Rakousko, které coby jeden z pořadatelů nemuselo absolvovat kvalifikaci. Rakušané skončili na loňském Euru patnáctí a jejich maximem je deváté místo. S českým celkem se často potkávají v přípravě, poslední vzájemný duel vloni v lednu vyhráli reprezentanti jasně 35:21.

Národní tým si počtvrté za sebou na ME zahraje se Severní Makedonií. Vloni na Euru neoblíbeného soupeře o gól porazil, předtím ale musel v soubojích s balkánským týmem překousnout řadu křivd ze strany rozhodčích. Na ME 2014 skončil vzájemný duel remízou, o dva roky předtím vyhrál soupeř. Makedonci český celek vyřadili před třemi lety ve světové a o rok dříve i v evropské kvalifikaci.

S Ukrajinou reprezentace hrála před dvěma lety v evropské kvalifikaci. Zatímco venku Češi prohráli o tři góly, doma zvítězili 32:25. Soupeř tehdy na závěrečný turnaj neprošel a na Euru se představil naposledy v roce 2010, kdy skončil na 16. místě.

Los základních skupin:
Skupina A (Štýrský Hradec): Chorvatsko, Bělorusko, Černá Hora, Srbsko.
Skupina B (Vídeň): ČR, Severní Makedonie, Rakousko, Ukrajina.
Skupina C (Trondheim): Španělsko, Německo, Lotyšsko, Nizozemsko.
Skupina D (Trondheim): Francie, Norsko, Portugalsko, Bosna a Hercegovina.
Skupina E (Malmö): Dánsko, Maďarsko, Island, Rusko.
Skupina F (Göteborg): Švédsko, Slovinsko, Švýcarsko, Polsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme