Čeští házenkáři na mistrovství světa do Egypta neodletí, kvůli nákaze odřekli účast i Američané

Mistrovství světa v házené, které letos pořádá Egypt, bude bez národních výběrů Česka a USA. Na úterní tiskové konferenci to oznámili představitelé svazu. Důvodem je vysoký počet hráčů nakažených koronavirem. Čeští reprezentanti měli odletět ve středu dopoledne a ve čtvrtek rozehrát základní skupinu zápasem proti Švédsku.

Praha (Aktualizováno: 22:28 12. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Brankář české házenkářské reprezentace Tomáš Mrkva | Zdroj: Reuters

V národním celku je aktuálně 12 nakažených hráčů a pozitivní test nadále mají i oba hlavní trenéři Jan Filip s Danielem Kubešem.

Čeští házenkáři kvalifikační duely o mistrovství Evropy neodehrají, nakazili se koronavirem

Číst článek

Ze zdravotních důvodů by se nemohlo šampionátu zúčastnit dalších pět hráčů, z 21 jmen, s nimiž realizační tým počítal, by mohli nyní odcestovat jen čtyři házenkáři.

„Za současného stavu přišel realizační tým s doporučením, že ze zdravotního a sportovního hlediska je účast velmi na pováženou. Exekutiva po zvážení toho doporučení v podstatě zaujala stejné stanovisko,“ řekl při online tiskové konferenci prezident českého svazu Jaroslav Chvalný.

„I kdybychom odcestovali, bylo by to s hráči, kteří covid ještě neměli. Takže je riziko, že by se mohli nakazit na šampionátu. Ze sportovního hlediska se o tom nemusíme bavit. Z těch 21 hráčů, o které se národní tým opírá, je 17, kteří odjet nemohou, navíc i oba trenéři.“

„ Vyhodnotili jsme si to tak, že by to byl hazard ze sportovního hlediska. Nechceme účastí za každou cenu znevážit českou házenou. Zvažovali bychom to, kdyby byla nějaká sankce za neúčast nebo diskriminace v další kvalifikaci. Nehodláme podstupovat riziko, že bychom tam jeli na výlet,“ dodal Chvalný.

Smolný začátek roku

Reprezentanti zápolili s koronavirem od začátku ledna, kdy začali v Plzni finální přípravu. Kvůli covidu-19 v týmu nemohli minulý týden odehrát úvodní dvojzápas kvalifikace mistrovství Evropy proti Faerským ostrovům.

Pozitivní test měli Filip s Kubešem a později i řada hráčů. V pátek a o víkendu doplnili tým v Plzni, kde se chystal, náhradníci, ani to ale účast mužstva na turnaji nezachránilo.

Nejedou ani Američané

Několik hodin po Češích se v úterý vzdali MS i Američané, kteří na něm měli startovat po dvaceti letech, ale také je před odletem do Egypta postihlo šíření nákazy v týmu.

Jejich švédský trenér Robert Hedin uvedl, že pozitivní testy na covid-19 mělo deset hráčů a sedm členů realizačního štábu. Tým USA zastoupí druhý náhradník Švýcarsko, jež se ve skupině E střetne s Francií, Rakouskem a Norskem.

mim, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme