Hokejbalem už jsem přehlcený. Bývalý reprezentant zkusí prorazit ve florbale

Hokejbalista Jan Bílý patří mezi nejlepší hráče v Česku. Má kompletní sbírku medailí z mistrovství světa, získal český titul, pravidelně se objevoval na čele kanadského bodování. Další hokejbalové body ale už nepřidá, rozhodl se totiž takzvaně pověsit hokejku na hřebík. Místo ní ale vezme do ruky jinou, florbalovou a vyzkouší si úplně jinou disciplínu.

Pardubice Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Martin Flousek | Zdroj: Český florbal

Když přestoupí úspěšný hráč z jednoho týmu do druhého, není to nic neobvyklého. Aby ale dlouholetý reprezentant na vrcholu své kariéry úplně změnil sport, to se často nestává. Vyzkouší si to hokejbalista Jan Bílý, ještě v minulé sezoně opora pardubického extraligového týmu a úspěšný reprezentant. Hokejbalovou kariéru se rozhodl přerušit a teď se bude snažit dávat góly děrovaným florbalovým míčkem.

„Může se to nazvat jako přestávka, nebo přerušení a uvidí se, co bude dál. Teď je to nový sport, nová výzva a nová motivace," vysvětluje Bílý pro Radiožurnál svoje důvody, proč se možná na čas, možná navždy, vzdal kariéry úspěšného hokejbalisty.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z hokejbalisty florbalistou

„Vedlo mě k tomu to, že hokejbal přeci jen hraju už 16 let a zážitků a všeho už bylo tolik, že už jsem toho možná přehlcený. Florbal hraju poslední tři roky na nižší úrovni, ale ten sport se mi zalíbil. Dostal jsem nabídku, tak mi přišla škoda to nezkusit.“

Vyrovnat s odchodem takto důležitého hráče se musí teď extraligové Pardubice, pro které byl Bílý jednoznačným lídrem. Pardubický trenér Jiří Mašík byl z jeho rozhodnutí překvapený, podle něj mohl mít ještě ty nejlepší hokejbalové roky před sebou.

„Teď přichází do nejlepšího věku. Pětadvacet, osmadvacet to je člověk na vrcholu sil, na Honzovi to bylo vidět, protože šel nahoru, dával do přípravy maximum. Každým půlrokem bylo vidět, jak herně roste.“

Hra pod tlakem mu nevadí 

Bílý se ale rozhodl pro florbal a už se připojil i k přípravě pardubického extraligového týmu. Věří, že si může něco ze své hokejbalové kariéry přenést i do nového sportu. „Může mi pomoct to, že jsem zvyklý hrát pod tlakem. S Pardubicemi jsme hráli neustále na vrchu tabulky, takže tlak si nějak nepřipouštím, a to by mi mohlo pomoct ve florbalové kariéře,“ vysvětluje Bílý.

Pardubicím teď nezbývá nic jiného, než se pokusit zkušeného reprezentanta nahradit a hledat nového vůdce. „My se k tomu musíme postavit čelem, určitě nebudeme nijak brečet. Honza se tak rozhodl a teď to bude na ostatních klucích, aby se k tomu někdo postavil a vzal to na sebe. Myslím, že hráči pomalu dorůstají. Tým je natolik silný, že si s tím dokážeme poradit a lídr se třeba najde v průběhu sezony,“ říká k odchodu kapitána Jana Bílého hokejbalový trenér Jiří Mašík. 

Oto Gutwirth, nis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme