České horolezce čeká velká výzva, pokusí se zdolat Nanga Parbat netradiční cestou

Prázdniny jsou v plném proudu, meteorologové předpovídají tropické teploty, přesto jsou takoví sportovci, kteří vyráží za sněhem. Horolezci Marek Holeček a Tomáš Petreček chtějí vylézt na osmitisícovou horu Nanga Parbat. Ne běžnou cestou, ale takovou, kterou ještě nikdo nešel. Mají v plánu zdolat největší stěnu světa, legendární Rupálskou stěnu.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marek Holeček na Gašerbrumu

Marek Holeček při svém zatím posledním výstupu | Foto: Marek Holeček | Zdroj: Český rozhlas Plus

Rupálská stěna je vlastně tou největší stěnou, která vyrostla na této planetě. Má převýšení 4600 metrů a není to žádný svah, po kterém by se dalo lyžovat,“ popisuje horolezec Marek Holeček zvolenou výstupovou trasu přes jižní, Rupálskou stěnu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Horolezci Marek Holeček a Tomáš Petreček mají před sebou další výzvu. Pokusí se zdolat Nanga Parbat, tedy devátý nejvyšší vrchol světa

Nanga Parbat je devátá nejvyšší hora světa, měří celkem 8126 metrů a jako první na ni vystoupil Rakušan Hermann Buhl. Mezi horolezci má několik přezdívek.

„V překladu její název znamená nahá hora. Správně by to mělo spíš znít opuštěná hora. Než se povedlo vystoupit přes Stříbrné sedlo Buhlovi, tak dostal kopec přezdívku hora zabiják,“ vysvětluje Holeček.

Hora zabiják proto, že před rokem 1990 se z vrcholu nevrátilo 77 % těch, kteří jej zdolali. Marek Holeček už na vrcholu Nanga Parbat byl, lezl ale jinou, Diamirskou stěnou.

Tentokrát je s Holečkem na expedici Tomáš Petreček. Právě výběr správného parťáka je podle Holečka hodně důležitý.

Polák Andrzej Bargiel sjel jako první na lyžích K2, překonat musel i svah se sklonem 50 stupňů

Číst článek

„Ten klučina je mladší, rychlejší, šikovnější. To je jeden z důvodů, proč si ho tam beru. Aby mi v té touze pomohl v okamžicích, kdy to bude zapotřebí. Popotáhl lano a dostal mě na vršek,“ dodává Holeček.

Expedice Nanga Parbat 2018 začala minulý týden. Oba horolezci dorazili do základního tábora. Teď je čeká asi desetidenní aklimatizace.

„Budeme se aklimatizovat podle počasí. To bude trvat zhruba deset dnů, protože aklimatizovat se budeme pod Diamirskou stěnou a potom se teprve přesuneme pod Rupálskou stěnu, ve kterém budeme podnikat výstup,“ představuje plán Petreček.

Celou cestu mají v plánu lézt tzv. alpským stylem, to znamená bez umělého kyslíku a jakékoli pomoci jiných osob. Jestli se Holečkovi s Petrečkem podaří podívat až na vrchol obávané Nanga Parbat, to záleží pak nejen na jejich fyzických silách, ale také na počasí.

Barbora Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme