V Himálaji už pátým dnem hledají českého horolezce. Zmizel při sestupu z osmitisícovky Manáslu

V Himálaji se pátým dnem pohřešuje český horolezec. Podle serveru horydoly.cz se jedná o třiačtyřicetiletého Romana Hlávka, který zmizel při sestupu z osmitisícovky Manáslu.

Káthmándú / Nepál Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na záchranné akci se podílel i jiný Čech Jan Trávníček, podle něhož jsou Hlávkovy šance na přežití téměř nulové.

Himaláj bojuje s nedostatkem šerpů. S turisty chodí nezkušení průvodci, přibývá nehod

Číst článek

Pátrání po českém občanovi v Himálaji potvrdilo ministerstvo zahraničí. „K jeho zmizení došlo pravděpodobně během horolezeckého sestupu. Probíhající záchranné operace jsou však komplikovány velmi nepříznivým počasím. Situaci se nadále věnuje české velvyslanectví v Indii,“ uvedlo tiskové oddělení úřadu.

Trávníček se rovněž pokoušel zdolat 8163 metrů vysokou horu Manáslu, ale společně s přítelkyní vrchol nezdolali a vrátili se do základního tábora. Pomáhali organizovat záchrannou akci.

„Bohužel výsledek záchranky je špatný. Stále pohřešován někde u vrcholu. Šance na přežití již téměř nulová... Umění otočit se včas patří k tomu nejdůležitějšímu, co nám často na horách zachraňuje život,“ napsal Trávníček na svém facebookovém profilu.

Trávníček na sociální síti zhodnotil také to, že výstup byl značně komplikovaný. „Již se mi ten krásný kopec zdá trochu prokletý. Bohužel se to tentokrát týká našeho krajana,“ napsal horolezec a připomenul, že se v tomto místě účastnil záchranné akce již v roce 2015.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme